1. Anasayfa
 2. Sağlık Sektörü Haberleri

Mars Athletic Yoga Festivali

Mars Athletic Yoga Festivali
0

İlk defa düzenlenen Mars Athletic Yoga Festivali’ne büyük ili ve katılım oldu

Bu yıl ilk defa düzenlenen Mars Athletic Yoga Festivali’nde 500 yoga tutkunu MAC Kanyon’da bir araya geldi. Renkli görüntülere sahne olan festivalde konuşan MAC Eğitmeni Leyla Zerger, fiziksel ve zihinsel sağlık için çok sayıda faydası olan yoganın her yaşta rahatlıkla yapılabilen nadir egzersizlerden biri olduğunu söyledi.

Zerger, “Esnekliği, dengeyi ve gücü artıran yoga, kalp sağlığına katkı sağlar, kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur. Stresi ve anksiyeteyi azaltır, nefesi düzenler, uyku kalitesini yükseltir ve sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandırır” dedi.

Dünya Yoga Günü’nde Mars Athletic’in MAC Kanyon kulübü içerisi ve terasında gün boyu gerçekleştirdiği festivale yüzlerce kişi katıldı. Festivalde Hakan Çağlar ile Animal Flow, Ray Rizzo ile Dynamic Movement, Leyla Zerger ve Emrah Koyuncu ile Fitness Yoga, Emrah Akbay ile Ses Çanakları Meditasyonu, Özlem Akkaş ile Hatha Yoga ve yine Leyla Zerger ile Canlı Çello ile Yan Yoga dersleri verildi.

Festivalin ardından konuşan MAC Eğitmeni Leyla Zerger, yoga yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları olduğunu belirterek “Fiziksel olarak esnekliği, dengeyi ve gücü artıran yoga, kalp sağlığına olumlu katkı sağlar, kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Mars Athletic Yoga Festivali
Mars Athletic Yoga Festivali

Stresi ve anksiyeteyi azaltarak zihin sağlığına olumlu etki yapan Yoga aynı zamanda kişinin nefes alışını düzenler, uyku kalitesini yükseltir ve sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandırır” dedi.

Fiziksel ve zihinsel iyilik halini artırmak için yapılan ve nefes almaya odaklı bir egzersiz şekli olan yoga zihin ve bedeni bir bütün olarak ele alıyor.

Kişiyi rahatlatan bir nefes çalışması olmasının yanı sıra bir meditasyon biçimi olarak da kabul edilen yoga, çeşitli pozlarıyla fiziksel olarak vücudu da çalıştırıyor.

Yüksek tansiyon riskini azaltıyor

Günümüzde birçok kişinin esneklik ve denge seviyesini artırmak için egzersiz rutinine yogayı eklediğini ifade eden Zerger, birçok bilimsel araştırmanın, belirli yoga pozlarının her gün 15-30 dakika arası bir süre boyunca uygulanmasıyla vücudun esneklik ve dengesinde büyük bir fark oluşturduğunu kanıtladığını söyledi.

Zerger, “Yoganın kalp hastalıklarının başlıca sebebi olan yüksek tansiyon riskini azalttığını söylemek mümkün” diye konuştu.

Mars Athletic Yoga Festivali
Mars Athletic Yoga Festivali

Kronik ağrılara alternatif çözüm

Yoganın sakatlıklar ya da kireçlenme gibi sebeplerden ortaya çıkan birçok türde kronik ağrıyı azalttığını da gösteren çok sayıda bilimsel araştırma olduğuna dikkat çeken Zerger, “Örneğin 2005’te yapılan bir araştırmada, dizlerinde kireçlenme bulunan katılımcıların yoga yaparak fiziksel işlevlerini artırdığı ve ağrılarının azaldığı gözlemlendi.

Bir başka çalışmada ise, bileğinde karpal tünel sendromu olan katılımcıların sekiz hafta yoga yaptığında, ağrılarının azaldığı ve kavrama güçlerinin arttığı ortaya çıktı” dedi.

Nefes alma kapasitesini artırıyor

Yoganın nefes alma odaklı bir egzersiz sekli olduğunu vurgulayan Leyla Zerger, “Pranayama da denilen yogilerin uyguladığı özel bir nefes tekniği, nefes alışını kontrol altına almayı amaçlıyor.

Yoganın birçok türü de bu tarz nefes egzersizlerini içeriyor. Böylece yoga kişiler yaptığında nefes alma kapasiteni artırmış, nefes tekniklerini öğrenmiş oluyor.

Nefes almanın iyileşmesi de dayanıklılık, yüksek performans ve sağlıklı akciğerler gibi birçok fayda sağlıyor” dedi.

Mars Atletik

Türkiye’nin lider spor ve sağlıklı yaşam markası Mars Athletic, MAC ve MACFit kulüpleri ile yüz binlerce kişiye benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Sporu herkes için erişilebilir kılarak sporun bir yaşam tarzı haline gelmesine katkıda bulunma vizyonuyla kulüp ağını yaygınlaştıran Mars Athletic, profesyonel ekibi, kişiye özel hizmetleri ve en yeni teknolojiler ile üyelerini ayrıcalıklı kılıyor.

Türkiye’nin en kapsamlı spor uygulaması olan MAC+ ile üyelerine spora dair her şeyi, her an her yerde ulaştırıyor. MAC bünyesinde yer alan NUSPA ise masaj, cilt bakımı, vücut bakımı, hamam ve solaryum alanlarında hizmet veriyor.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Placeholder by Nelio Content

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir