1. Anasayfa
 2. Kültür, Sanat ve Tasarım Sektörü

Sabancı Vakfı’na bir ödül daha

Sabancı Vakfı’na bir ödül daha
Sabancı Vakfı'na bir ödül daha
0

Sabancı Vakfı’nın Kadınlar ve Kız Çocuklarına Yönelik Çalışmaları. Sabancı Vakfı, 48 yıldır kız çocuklarının ve kadınların karşı karşıya kaldıkları eşitsizliklerin çözümü için projeler hayata geçiriyor.

“Kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi” amacıyla 2006 yılında Birleşmiş Milletler Ortak Programı’na destek veren Vakıf, 10 yıl süreyle bu çalışmayı devam ettirerek, yereldeki olumlu etkilerinin yaygınlaştırılmasını sağladı.

17 ilde açtığı 19 öğrenci yurduyla kız çocuklarının eğitiminin önündeki engellerin kalkmasına katkıda bulunuyor. Sabancı Üniversitesi’nin yürüttüğü Mor Sertifika Programı UNFPA tarafından Nevşehir ve Van’da “Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi” projesini destekliyor.

Ayrıca Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarının erken yaşta zorla evliliklerin önlenmesi, kız çocuklarının eğitimi, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik projelerini destekleniyor.

Vakıf, Şubat 2022’de hayata geçen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesiyle de Türkiye’de 18-29 yaş arasındaki ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alan her iki genç kadından birinin ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırmayı hedefliyor.

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen proje, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliği içinde. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülüyor.

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi de NEET kadınların farkındalığını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, erişilebilir fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

SABANCI VAKFI’NIN “11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” FİLMİ ALTIN PUSULA KAZANDI

Sabancı Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel hazırladığı film ile 20. Altın Pusula ödülüne layık görüldü.

Sabancı Vakfı’nın “Göz Yumma” mesajıyla yayınladığı film, erken yaşta ve zorla evlendirilen kız çocukları meselesine dikkat çekmeyi amaçladı.

Sabancı Vakfı, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl 20.’si gerçekleştirilen Altın Pusula Ödülleri’nde “Gündem Yönetimi” alanında ödül sahibi oldu.

Erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesi ile eğitime devamlılığının sağlanmasını kritik konulardan olduğunu belirtti. “Göz Yumma” temalı filmi, Türkiye’de 18 yaşından önce evlendirilen kız çocukları için farkındalık yaratma hedefiyle hazırlandı.

TBWA/Istanbul imzası taşıyan film projesinin ödülünü, Sabancı Vakfı adına Sabancı Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Furkan Aydıncı aldı.

Filmde, köy evinde saklambaç oynayan küçük bir kız, onu istemeye gelenlerin arasından geçerek odasındaki dolaba saklanıyor. Evdeki herkes oyun çağındaki kıza göz yumarak eşlik ediyor. Gerçekleri çarpıcı bir şekilde anlatan filmin sonunda “Göz Yumma” mesajı veriliyor ve izleyen herkesi kız çocuklarının hayallerini desteklemeye çağırıyor.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir