1. Anasayfa
 2. Kültür, Sanat ve Tasarım Sektörü

FİGÜRATİF SANATIN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN FEYZAN ALASYA  

FİGÜRATİF SANATIN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN FEYZAN ALASYA  
FİGÜRATİF SANATIN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN FEYZAN ALASYA  
0

FİGÜRATİF SANATIN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN FEYZAN ALASYA  “ GÜNDÜZ DÜŞÜ / DAYDREAM “ İLE  GALERİ DİANİ’ DE

 Gerçekleri şiirsel bir dille yansıtırken hüznü, acıyı ve aynı anda umudu izleyenlere haykırdığı eserleriyle Feyzan Alasya,  ‘GÜNDÜZ DÜŞÜ / DAYDREAM’ adlı sergisiyle 5 Kasım dan itibaren Galeri Diani’de! 

Sanatçı Feyzan Alasya güçlü desenleri, çarpıcı resimleriyle şarkılarını söylüyor ve izleyenler hüznü ama bir yandan da umudu sezerek yürüyorlar onunla.

Gerçeklerin şiirsel bir dille yansıtıldığı resimlerinde Valery’nin “Sen şarkı söyle,   ben yürürüm senin şarkınla. Sen bağır,   acını ben duyacağım.” dizelerindeki hüznün, acının ve haykırışın evrenselliği bir kez daha duyuruluyor bize.

FİGÜRATİF SANATIN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN FEYZAN ALASYA  
FİGÜRATİF SANATIN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN FEYZAN ALASYA  

Feyzan Alasya’nın eserleri onun dünyayı anlamaya çalışma ve bir çözümleme yoludur. Onun yapıtlarının yaratım süreci  Tahsin Yücel’in  belirttiği gibi   “ kendi ken­dini dinleme, kendi kendisiyle coşma alışkısı değil, öncelikle ‘başkası’nı anlama, ‘başkası’nı anlamanın nesnel koşullarını oluşturma çabasıdır”. 

Resim düzleminde kullanılan figürler eşsüremli bir dizge oluşturmaktadır.

Bir yanda mitolojik figürler, bir yanda günümüzü çağrıştıran desenler aynı uzam içindedirler. Bu eşsüremlilik önceyi, şimdiyi ve sonrayı birlikte değerlendirmeye, belki de bir yüzleşmeye olanak sağar. 

Onun zamansız resimlerinde anarşiden söz edilebilir. Her türlü otoriteyi reddeden anarşi bir başkaldırı olarak yansır bize.

Bu başkaldırı aslında hüzünlerden, var olmanın acılarından yola çıkarak yaşam sevincinin ve mutluluğun arayışıdır. Bu arayış, dünyayı anlama çabası yaratılan bilinçli düşlerle sürer, güçlü desenleri düşlerin, düşlenenin yaratımıdır ve Sanat dünyayı yeniden yaratır.

Acıyı, hüznü aynı zamanda umudu bir arada adeta  şarkı söyleyen eserlerin izleyiciyle buluştuğu bu çarpıcı sergi siz izleyicileri 5-26 Kasım tarihlerinde Galeri Diani’de bekliyor.

sanat haberleriİş dünyası haberleri

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir