1. Anasayfa
 2. Otomotiv Sektörü

Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell

Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell
Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell
0

Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell, “Yılın Otobüsü” ve “Yılın Çevre Dostu Otobüsü” Ödüllerini Kazandı

Hidrojen bazlı yakıt hücresine sahip Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell, İspanyol yayın grubu EDITEC tarafından düzenlenen ve 24 şirketin taşımacılık faaliyetlerinde kullanılan 28 farklı model ticari aracının değerlendirildiği yarışmada; “Yılın Otobüsü” ve “Yılın Çevre Dostu Otobüsü” ödüllerine layık görüldü.

Yarışmada ticari araçlar, 817 taşımacılık şirketi yöneticisi ve teknik uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından çeşitli kategorilerde değerlendirildi. 

Yakıt hücresiyle donatılarak daha uzun bir menzile sahip olan, tamamen elektrikli ve alçak tabanlı bir kabine sahip olan Mercedes-Benz eCitaro, şehir içinde sürdürülebilir ve verimli ulaşım için sıfır emisyonlu bir çözüm sunuyor.

İlave yakıt hücresi sayesinde Mercedes-Benz eCitaro, tek şarjda 400 km’ye kadar yol katedebiliyor. Bu da Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell otobüs serisinin, daha önce dizel motorlu araçların hizmet sağladığı neredeyse tüm şehir içi güzergâhlarda kullanılabileceği anlamına geliyor.

Düşük kapasiteli bir ara batarya grubuna sahip olan hidrojen yakıtlı otobüslerin aksine, Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell yakıt hücresini ana güç kaynağı olarak değil sadece menzili uzatmak amacıyla kullanıyor.

Elektrik dağıtım şebekesinden sağlanan elektriğin, hidrojen yakıtına göre nispeten daha düşük maliyetli olması nedeniyle, tamamen elektrikli şehir içi otobüs özellikle ekonomik bir işletime olanak tanıyor.

Mercedes-Benz Türk Hakkında

Mercedes-Benz Türk, 1967 yılından bu yana Türkiye’de ağır ticari araç endüstrisinin öncüsü olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, 2020 yılına kadar kamyon ve otobüs gruplarındaki faaliyetlerine ek olarak Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının satışını gerçekleştirmiştir.

Daimler AG, 2020 yılında kamyon ve otobüs ile otomobil ve hafif ticari araçlar birimlerini iki ayrı şirket yapısı altında topladı. 01.12.2021 itibarıyla da ayrı bir tüzel kişilik olan  “Daimler Truck AG”’ şirketi altında; Mercedes-Benz Türk A.Ş., Daimler Truck’ın 3 büyük kamyon üretim tesisinden biri olan Aksaray Kamyon Fabrikası, Daimler Buses’ın dünyadaki en büyük otobüs üssü olan Hoşdere Otobüs Fabrikası ve bünyesinde bulunan iki AR-GE merkezi ile Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Yaklaşık 1.4 milyar avro yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 7.000’i aşkın personel istihdam etmektedir.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir