1. Anasayfa
 2. Ödül Törenleri

iF DESIGN AWARDS

iF DESIGN AWARDS
0

Yeşim Kozanlı Mimarlık, Ağırlama Sektöründeki Çeyrek Asırlık Deneyimini iF DESIGN AWARD Ödülü ile Taçlandırdı!

25 seneyi aşkın deneyimi ile akredite olduğu uluslararası otel zincirleri ve dünya markaları için dünyanın çok farklı destinasyonlarında konaklama projeleri üreten Yeşim Kozanlı Mimarlık, Radisson BLU Hotel Kaş projesi ile iF DESIGN AWARDS ödülüne layık görüldü. 

1953 yılından bu yana dünyanın en iyi tasarım, mimarlık ve iç mimarlık ürünlerini onurlandıran Almanya merkezli prestijli tasarım ödülü iF DESIGN AWARDS’ın 2024 edisyonu sonuçlandı. İç Mimar Yeşim Kozanlı liderliğindeki Yeşim Kozanlı Mimarlık, mimari ve iç mimari tasarımını üstlendiği Radisson BLU Hotel Kaş projesi ile “Hospitality Interiors” kategorisinde iF DESIGN AWARDS ödülüne layık görüldü. 

Bu sene 72 ülkeden katılım yapan 10.800 ürün ve projenin yarıştığı iF DESIGN AWARDS ödülleri 29 Nisan 2024 Pazartesi günü Berlin’deki Friedrichsstadt-Palast’ta düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak. 

Kaşın Ruhuyla Bütünleşen Radisson BLU Hotel Kaş

Antalya’nın batısında, doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla bilinen Kaş ilçesinde hayata geçirilen Radisson BLU Hotel Kaş projesi, tasarım ilhamını bölgenin topografik yapısından ve kültürel bağlamından alıyor.

Geleneksel yapılarda kullanılan doğal taş cepheler, alaturka kiremitler, el yapımı özel seramiklerle kaplı yüzeyler ve ahşap doğramalar gibi yapısal öğeler modern ve fonksiyonel şekilde projeye aktarıldı.

Duvarlar, nesiller boyu aktarılan bilgiyle hayat bulan geleneksel “köy sıvası” tekniği ile kaplandı. Bu sıva, estetik açıdan sadece Kaş’ın özünü yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda doğal bir yalıtım da sağlıyor.

Toprak tonları, bu doğallığı destekleyerek odalara sıcaklık katarken bu tonların modern bir tasarımla harmanlanması, sakin bir atmosfer yaratıyor. Açık ve kapalı mekanlar arasında kolay geçiş sağlayan cam cepheler ve sürgülü paneller, doğanın huzurlu ritminin iç mekanlara taşınmasını sağlıyor. 

Radisson BLU Hotel Kaş sürdürülebilirlik ilkesiyle hareket ediyor: Kaş’ın doğal güzelliklerini korumak ve çevreye minimum zarar vermek için atık yönetimi, enerji tasarrufu ve su koruma uygulamalarını da benimsiyor.

Bulunduğu bölgeye saygılı bir mimari çizgiye sahip olan Radisson BLU Hotel Kaş sadece bir otel değil, aynı zamanda Kaş’ın ruhunun, tarihinin ve doğasının hissedilebileceği ve yaşanabileceği bir deneyim alanı olarak planlandı.

Misafirlerine Kaş’ın benzersiz güzelliklerini keşfetmenin ötesinde, kentin hikayesine dokunmayı ve onunla bir bütün olmayı vadeden otelin tasarımı, “yeniyim ama buralıyım” fikrini her alanda misafirlerine hissettirecek şekilde, Kaş’ın tarihine, kültürüne ve doğal zenginliklerine saygı gösteren bir anlayışla ele alındı.

Yeşim Kozanlı Mimarlık Hakkında

1994 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun olan ve profesyonel iş hayatına başlayan Yeşim Kozanlı, başlangıçta konut ve ofis projeleri ağırlıklı olmak üzere, mağaza, restoran tasarımları gibi iç mimarlık, proje ve uygulama alanlarında çalışmalar üretti.

Aynı zamanda yurt içi ve uluslararası firmalarda yönetici pozisyonlarında görev alarak, danışmanlıklar sunmaya devam etti.

Geçmişi günümüze taşıyan, dinamik ve deneyimli bir ekip ile Yeşim Kozanlı Mimarlık’ı kuran Yeşim Kozanlı, tasarlamış olduğu projeler ile kısa zaman içerisinde sektörde kendini kanıtlamıştır.

Otel projelerinde uzmanlaşan mimari ve iç mimari tasarım ofisi, uluslararası otel zincirleri dahil olmak üzere birçok markaya akredite olmuş ve projeler üretmektedir.

Tasarımda sadelik ve fonksiyonun yanı sıra, farklı malzeme ve farklı renkleri bir arada kullanarak, sıra dışı yeni konseptler oluşturmaya devam eden Yeşim Kozanlı; neyi, neden, nasıl yaptığının dengeli bağlantılarını kurarak daha iyi yaşam alanları oluşturma hedefiyle geliştirdiği kendine ait hikayesi olan projeleriyle tanınıyor. 

Sektörde 25 seneyi aşkın deneyimi ile dünya markalarına iç mimari ve mimari çözümler sunarken, Türkiye ve yurt dışında hizmet verdiği markalarla nitelikli bağlar kurmakta olan Yeşim Kozanlı, aynı zamanda “İdealist İç Mimarlık Derneği” kurucu üyelerinden biridir.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir