1. Anasayfa
 2. Kitap & Yazar

Zetzet İzzet Öz


0

İzzet Öz’ün kitabı ‘Zetzet İzzet Öz’e TEGV’e bağış yaparak sahip olunabilecek.

TV yönetmeni, radyo ve müzik yapımcısı İzzet Öz’ün, ‘Zetzet İzzet Öz’ adlı kitabının basılı halini koleksiyonuna eklemek isteyenler Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağış yaparak kitaba sahip olabilecekler.

Üç büyük kitaptan oluşan sette Öz’ün 1947’den günümüze tüm hayatı belgeler, fotoğraflar ve müzik ile anlatılıyor.

İzzet Öz’ün, hayatının ve müzik kariyerinin anlatıldığı üç büyük kitaptan oluşan ‘Zetzet İzzet Öz’ adlı setin basılı haline sahip olmak isteyen müzikseverler, aralarında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) da bulunduğu üç sivil toplum kuruluşuna bağış yaparak kitabı koleksiyonlarına katabilecekler.

Kitabı, kendi web sayfasında dijital olarak okunabilecek ve dinlenebilecek şekilde okuyucularla buluşturan Öz’ün ‘Zetzet İzzet Öz’ adlı kitap setinin basılı haline sahip olmak isteyen kitapseverler TEGV’in web sayfası üzerinden en az 10 çocuğun bir yıllık eğitim maaliyetine destek vererek bu sete ulaşabilecekler.

Çalışma hayatında 50 yılı geride bırakan İzzet Öz’ün, üç ciltten oluşan kitaplarında çocukluk yaşamından, TRT geçmişine, Hürriyet gibi kuruluşlarda yaptığı çalışmalara kadar 1947’den günümüze tüm hayatı belgeler, fotoğraflar ve müzik ile anlatılıyor.

Bu seti almak isteyenler TEGV’in www.tegv.org web sitesine girerek edinebilirler.

Üç ciltten oluşan kitapta çeşitli yıllara tanıklık ediliyor

Üç ciltten oluşan kitabın ilk cildinde; İzzet Öz’ün Ankara günleri, çocukluk, ilkokul, lise ve üniversite yılları, TRT Ankara Radyosu’nda geçen günleri ve daha sonra televizyona geçişi, Atatürk’ün doğum gününün 100’üncü yılı için hazırladığı Türkiye Filmi, anılarla dolu pek çok fotoğraf yer alıyor. Kitabın ikinci cildinde televizyonun renklenmesi ve Öz için çok önemli olan Teleskop program ile başlayan ve hayatını değiştiren olaylar anlatılıyor. Özel radyo ve TV’ler, Hürriyet Gazetesi Sanat Danışmanlığı ve Türkuaz MDC ikinci cildin konularından. Kitabın üçüncü ve son cildinde ise İzzet Öz Productions, 2000’li yıllar, üniversitelerde öğretim görevliliği, etkinlikler, TRT, özel radyo ve TV’lerde programlar, organizasyonlar ve unutulmayan anılar anlatılıyor.

İzzet Öz kimdir?

İzzet Öz, veteriner Ahmet Bey ve kütüphaneci Hikmet Hanım’ın oğlu olarak 18 Kasım 1947’de Ankara’da doğdu. İlkokula İltekin İlkokulu’nda başladı.

Ardından Deneme Lisesi ve İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu’nu bitirdi. Üniversitede okurken, 1967 yılında TRT Ankara Radyosu’na girdi.

1975’te televizyona geçti. Öz, televizyon ve radyo programlarının yanı sıra sanat danışmanlıkları, genel yayın yönetmenlikleri, öğretim üyelikleri görevlerinde bulundu.

Belgeseller ve video klipler de çeken Öz’ün, Metronom ve Teleskop gibi önemli başarılara imza atmış TV ve radyo programları da bulunuyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı nitelikli eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı.

Vakıf, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile 28 Ocak 2022 tarihinde imzaladığı iş birliği protokolü kapsamında Türkiye genelinde 24 ilde 8 Eğitim Parkı, 29 Öğrenim Birimi ve 18 Ateşböceği Öğrenim Birimi’yle çocuklara nitelikli eğitim desteği vermeye devam ediyor. 

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir