1. Anasayfa
 2. Gündem

ÜRETEN KADINLAR

ÜRETEN KADINLAR
üreten kadınlar destek platformu
0

“ ÜRETEN KADINLAR GÜÇLÜ YARINLAR ” PROJESİ İKİNCİ EĞİTİM GÜNÜNÜ TAMAMLADI

Tüprag ve Kadın Dostu Markalar Platformu iş birliğiyle hayata geçirilen “Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesi, ikinci eğitim gününü tamamladı.

Madencilik sektörünün önemli aktörlerinden Tüprag tarafından 27 Haziran-5 Eylül 2022 tarihleri arasında İzmir’de hayata geçirilecek olan “Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesinin ikinci eğitim günü 2 Ağustos 2022’de gerçekleştirildi.

İlki 18 Temmuz 2022’de gerçekleştirilen eğitim programına farklı yaş gruplarından 100’ün üzerinde kadın katılım gösterdi. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlığı altında Uzman Sosyolog Sonnur ADA’nın eğitimi ile başlayan program, Teknolojide Kadın Derneği proje ortaklığı ile “Finansal Okuryazarlık Eğitimi” Denizbank Ege Bölge Müdürlüğünden Fatma Asuman KÖSEOĞLU tarafından verildi.

Ardından “Temel Teknoloji Eğitimleri” Happy Education Academy’den Özge ERKUT ve son olarak Feruzoğlu Hukuk Bürosu’ndan Av. Hasret Gündüz ve Av. Gülce Gül’ ün KVKK eğitimleri ile ilk eğitim günü tamamlandı.

Bölgede yaşayan kadınların güçlenmesini ve girişimcilik ekosistemine katılmasını desteklemek amacıyla başlatılan proje kapsamında, İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Efemçukuru Altın Madeni çevresindeki 4 köyün kadınlarına yönelik olarak, alanında uzman eğitmenler tarafından düzenlenen eğitim günleri tüm hızıyla devam ediyor.

İkinci eğitim günü de keyifle tamamlandı

2 Ağustos 2022’de ikincisi gerçekleştirilen eğitim programına da ilk eğitim günündeki gibi farklı yaş gruplarından 100’ün üzerinde kadın katılım gösterdi. Eğitimler, Adana’dan Amerika’ya uzanan bir başarı öyküsüne sahip olan Microblading Academi Newyork’un kurucusu Hülya YORULMAZ tarafından verilen Microblading workshop ile başladı.

Hülya YORULMAZ’ın programa katılan kadınlara rol model teşkil eden başarı öyküsü sunumunun da yer aldığı eğitim programı Teknolojide Kadın Derneği proje ortaklığı ile “Girişimcilik” başlığı altında Sun Tekstil AR-GE İnovasyon Yöneticisi Melike Oya KADER’in, “Dijital Pazarlama” eğitimi başlığı altında Hopi Dijital Pazarlama Direktörü Ali ÇAMARASI’nın, “E-Ticaret” eğitimi başlığı altında Hepsiburada Girişimci Kadınlar Proje Direktörü Duygu AKTAŞ ve Mana Süray’ın, “Sosyal Medya İle Trendler” eğitimi başlığı altında ise sosyal medya fenomeni ve yazar Mehmet Burak TORUN’un sunumları ile tamamlandı.

4 farklı köyde mesleki eğitimler başladı

27 Haziran – 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar Projesi” kapsamında, proje paydaşlarından Menderes Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde, katılımcıların kendi köylerinde katılım sağladıkları sertifikalı mesleki eğitim programlarından “Mantar Yetiştiriciliği” 26 Temmuz’da ve “Arıcılık” 2 Ağustos’ta başladı.

Bölgedeki tarımsal kalkınmayı hedefleyen; Üzüm Çekirdeği Yağı Üretimi, Ambalaj ve Paketleme eğitimlerini de kapsayan sertifikalı mesleki eğitim programlarına ek olarak Sabun Üretimi de programa dahil olan eğitim başlıkları arasında yer alıyor. Eğitimler, Efemçukuru ve Çatalca Köylerinin köy okullarında toplam 5 hafta sürecek.

Tüprag Madencilik Efemçukuru Altın Madeni Dış İlişkiler Müdürü Onur Demir ikinci eğitim gününün ardından yaptığı açıklamada;

“Faaliyette bulunduğumuz tüm bölgelerde Tüprag olarak bölge halkının da gelişmesi ve kalkınması adına projeler gerçekleştirmeyi oldukça önemsiyoruz. İstihdamımızın da büyük bir çoğunluğunun yine bu köylerdeki kadın ve erkeklerden oluşmasını öncelikli tutuyoruz.

Bulunduğumuz bölgelerdeki kadın girişimci ekosistemini desteklemek ve kız çocuklarının eğitim oranını arttırmak bizim sürdürülebilirlik hedeflerimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. “Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesi de bu amaca hizmet eden kıymetli bir çalışma oldu” dedi.

Proje kapsamında bölgede yaşayan 16 – 64 yaş arası 100’ün üzerinde kadına çok özel içerikte vizyon eğitimleri verilmekte olduğunu dile getiren Demir, proje hakkında şu bilgileri de verdi; “Eş zamanlı olarak proje süresince bölgenin coğrafi yapısının incelenmesi ve kadınların talepleri üzerine sertifikalı 4 mesleki eğitimi de köylerine götürüyoruz.

Yaklaşık 16 saatlik teknoloji odaklı vizyon eğitimleri, ortalama 80’er saatlik mesleki eğitimler, özel farklı alanlarda uzmanlarından workshoplar sonrasında kadınları girişimcilik ekosistemine kazandırmayı hedefliyoruz.

Proje ortağımız Kadın Dostu Markalar Platformu’na, eğitim partnerlerimiz Teknolojide Kadın Derneği ve Menderes Halk Eğitim Merkezi’ne de büyük fedakarlıkları ve değerli katkıları için teşekkür ediyoruz.

Proje sonunda bölgede yaşayan girişimci adaylarımızın ortaya çıkartacakları iş fikirleri arasından bölgenin kalkınmasına ve önemli bir istihdam oluşturacağına inandığımız projeler için bölgede önemli yatırımlar gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Ayrıca ortaya çıkacak tüm projeleri 29 Ağustos’ ta melek yatırımcıların da karşısına çıkartmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Menderes’in 4 farklı köyünden projeye katılan 100’ün üzerindeki kadın ve genç kızın girişimcilik dünyasında var olması için yoğun emek sarf eden projenin işbirlikçisi olan Kadın Dostu Markalar Platformu kurucusu Nazlı Demirel de projeye ilişkin yaptığı açıklamada, faydası oldukça geniş bir tabana yayılacak olan “Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesini hayata geçirdikleri için Tüprag Madencilik’ e teşekkür etti ve bu anlamlı projenin bir bileşeni olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Platform olarak, proje bittikten sonra dahi bu köylerdeki enerjisi ve azmi yüksek kadınların her daim yanlarında olacaklarını da sözlerine ekledi.

Demirel son olarak “Toplumun yarısı da yarası da olan, yarının güçlü kadınları için tüm enerjimizle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Festival tadında etkinlik

İlki 18 Temmuz 2022, İkincisi 1 Ağustos 2022’de gerçekleştirilen vizyon eğitimleri ve farklı köylerde farklı zaman dilimlerinde hayata geçirilen mesleki eğitimleri kapsayan proje, 5 Eylül 2022 tarihinde girişim fikirleri ve projeleri ile melek yatırımcıların buluşturulacağı festival tadında bir etkinlikle son bulacak. Finansal Gelişmeler

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir