1. Anasayfa
 2. Fuar & Etkinlik

Türkiye Ceviz ve Badem Fuarı

Türkiye Ceviz ve Badem Fuarı
Ömer Ergüder

Türkiye Ceviz ve Badem Fuarı, 26-28 Nisan’da. Yerli üretim ceviz ve bademde yaşanan zorluklar ile çözüm önerileri bu fuarda konuşulacak

Türkiye’nin ceviz ve badem sektörünün öncü isimleri, 26-28 Nisan tarihlerinde Biga’da gerçekleşecek olan Türkiye Ceviz ve Badem Fuarı’nda buluşuyor. Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) Başkanı Ömer Ergüder’in de katılacağı fuarda; yerli üretimdeki zorluklar ele alınacak, sektörde iş birliğinin önemine vurgu yapılacak ve son teknolojiler konuşulacak.

Fuarın, sektörün ortak buluşma noktası olacağına dikkat çeken Ergüder, “Sektörün tüm paydaşları için büyük bir önem taşıyan bu fuar, sektörün gelişimine ve uluslararası pazarda daha da güçlenmesine katkı sağlayacak önemli bir buluşma noktası olacak” dedi. 

Türkiye’nin ceviz ve badem üretimindeki önemli payını koruyarak sektördeki gelişmeler ve yaşanan sorunları aydınlatmayı hedefleyen Türkiye Ceviz ve Badem Fuarı, 26-28 Nisan tarihleri arasında sektör profesyonellerini buluşturacak. Biga’da düzenlenecek olan fuara, Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) Başkanı Ömer Ergüder, ziraat mühendisleri ve sektör temsilcileri katılacak. 

Üç gün boyunca sürecek olan fuarda, her gün alanında uzman isimler sektördeki güncel konuları ele alacak. CÜD Başkanı Ergüder ise, “Yerli Ceviz Üretiminde Zorlukla Mücadele ve İş Birliğinin Önemi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek ve sektördeki gelecek vizyonunu paylaşacak. Katılımcılar, sektörde yaşanan son gelişmeleri ve teknolojileri değerlendirme fırsatı bulacaklar. Ceviz ve badem sektöründe yaşanan gelişmelerin konuşulacağı fuar, sektörün ortak buluşma noktası olacak.

“FUAR, SEKTÖRÜN TÜM PAYDAŞLARI İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIYOR”

CÜD Başkanı Ömer Ergüder, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan fuarın, ortak bir gelecek inşa edilmesi adına eşsiz bir platform olduğunu ifade etti. Hem yerli üretim ceviz ile bademin tanıtımı ve pazarlanması için geniş bir alan sunulacağı hem de üreticilerin bilgi ve becerilerini geliştirme imkânı bulacağını belirten Ergüder, “Bizde, CÜD olarak fuarda bir stant kuracağız.

Standımızda Türkiye’nin dört bir yanındaki yerli üreticiyle bir araya gelme fırsatı bulacağız ve aynı zamanda Derneğimizin potansiyel üyeleriyle de tanışabileceğiz. Böylece hem iş birliğini artırmanın önemini aktarabileceğiz hem de sektördeki diğer paydaşlarla bağlantı kurma imkânı bulacağız.

Öte yandan sektör temsilcilerinin bir araya geleceği fuar; ceviz ve badem yetiştiriciliği, işlemeciliğiyle ilgili güncel konularda bilgi ve fikir alışverişi yapılabilecek olması açısından çok değerli.

Farklı bölgelerden gelen üreticiler, ihracatçılar, alıcılar ve yatırımcılar arasında yeni iş bağlantıları kurulmasına katkı sağlayacak olan fuar; ceviz ve bademin ekonomik değeri ile potansiyelinin, kamuoyuna daha etkin bir şekilde duyurulabilmesine de destek olacak.

Bu nedenle de Biga’da düzenlenecek Türkiye Ceviz ve Badem Fuarı, sektörün tüm paydaşları için büyük bir önem taşıyor. Fuarın, sektörün gelişimine ve uluslararası pazarda daha da güçlenmesine katkı sağlayacak önemli bir buluşma noktası olacağını ve Türkiye’nin ceviz ile badem sektöründe lider konumunu güçlendirmek için bir adım niteliğinde olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Ceviz Üreticileri Derneği Hakkında

Ceviz Üreticileri Derneği, 2020 yılında Türkiye’deki yerli ceviz üretimini geliştirmek amacıyla, modern ziraat uygulamalarıyla ceviz üreticiliği yapan tarım işletmelerinin bir araya gelmesiyle kuruldu.

Toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak, sürdürebilirlik kriterleri doğrultusunda ceviz yetiştiriciliği yapan dernek üyelerinin hedefi, ülkemizdeki cari açığa olumlu katkı sağlamak.

Bu amaçla üniversiteler, bilim insanları ve sahada çalışan yerli-yabancı profesyonellerle üyelerinin etkileşimini arttırarak ülkemizde dekar başına verimi arttırıcı çalışmalar yapan Ceviz Üreticileri Derneği, bir yandan da kaliteli yerli ceviz algısını geliştirici faaliyetlerle tüketiciyi bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

Öte yandan sektörün Türkiye’deki referans noktası olmayı hedefleyen Dernek, üyelerinin bilgiye ulaşmasını sağlamak için sektörel bilgi toplama faaliyetleri yürütmekte ve resmi üyesi olduğu Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi (INC, International Nut and Dried Fruit Council) gibi yerli ve yabancı kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır.

Anadolu’nun kadim ceviz kültüründen güç alarak doğayı koruyup ülkemizin ormanlaşmasına katkı sağlayan Ceviz Üreticileri Derneği, sadece cevizin değil Türk tarımının geleceğine de hizmet vermektedir.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir