1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Teknolojinin Sağlığa Zararları

Teknolojinin Sağlığa Zararları
0

Teknolojinin bilinçsiz bir şekilde kullanılması özellikle de çocuklarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlardan bazıları ise,

Zihinsel Becerilerde Bozukluk: Telefon, tablet ve bilgisayarın başında çok uzun vakit geçirmek dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Bu durum, çocuğun eğitim hayatını ve tüm sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Tabii ki bu durumdan tek başına teknolojiyi sorumlu tutmak doğru değildir. Bunun asıl nedeni, teknolojinin bilinçsiz bir şekilde kullanılmasıdır. Teknolojik gelişmeler, insana faydası olması için üretilir. Bu nedenle teknolojinin doğru zamanda doğru miktarda kullanılması zararlı değil yararlı bir kullanım şeklidir.

Sosyal Becerilerde Bozukluk: Bilgisayar başında sürekli oyun oynayan bir çocuk gerçeklikten kopuk yaşamaya başlar. Bu süreç sonucunda da sosyal becerileri önemli ölçüde azalır. Çevresi ile yeteri kadar iletişim ve etkileşim içinde olmayan çocuk tüm ihtiyaçlarını sanal ortamda karşılamaya çalışır.

Öfke ve Korku: Çocuklar siz fark etmeden izledikleri herhangi bir çizgi filmde ya da videoda Momo gibi ürkütücü karakterlere maruz kalabiliyor. Gerçek ile hayal ürününü tam olarak ayırt edemeyecek yaşta olan çocuklar için bu karakterler korku verici olabiliyor ve psikolojisini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu tür karakterlere maruz kalan çocuklar tek başına kalmaktan korkabiliyor, tek başına tuvalete gitmeye çekiniyor ve gece sık sık kabus görebiliyor. Benzer şekilde şiddet içeren videolar da çocuğu öfkeli olmaya itebiliyor.

Teknoloji Bağımlılığı: Teknolojiyi aşırı kullanmaktan dolayı ortaya çıkan teknoloji bağımlılığı, kişilerin teknolojiye ulaşamadığı anlarda yoksunluk yaşamasına ve kendini huzursuz hissetmesine neden oluyor. Teknoloji bağımlısı olan bir kişi internete girmediği ve bilgisayar ile vakit geçirmediği her an kendini mutsuz hisseder.

teknoloji haberleri

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir