1. Anasayfa
 2. Kişiler

Tarık Akat Kimdir? Azimle Dolu Başarı Hikayesi

Tarık Akat Kimdir? Azimle Dolu Başarı Hikayesi
Tarık Akat Kimdir Azimle Dolu Başarı Hikayesi
0

Tarık Akat, 23 Kasım 1997 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin şehrinde dünyaya geldi. Ailesinin Türkiye’ye taşınma kararının ardından çocukluğunu Antalya’da geçirdi. İlkokul ve ortaokul öğretimlerini Antalya’da aldı. Liseye geçtiğinde ise katılmış olduğu yurt dışı eğitim programı kapsamında İtalya’nın Palermo şehrine giderek lise öğrenimi aldı.

Küçük yaşlarından beri büyük ilgi duyduğu motosikletine Türkiye’ye döndüğü zaman 18 yaşına girdiğinde ilk küçük motorlu yarış motosikletinin sahibi oldu.

Üniversite eğitimini Akdeniz Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünü kazanarak devam ettirdi. Motosikletini yaşı ilerleyince değiştirme ve büyütme kararı alan Tarık, 22 yaşına geldiğinde dünyanın en hızlı yarış motosikletlerinden birinin sahibi oldu. Türkiye ve çevresinde bilinen ve çok sevilen ünlü bir genç motorcu oldu. Katılacağı motosiklet yarışından önce, motosikleti ile evine dönerken 29 Nisan 2021 tarihinde beklenmedik
bir şekilde büyük bir trafik kazası yaşadı.

Kaza sonucu bacak ve kalça kemikleri kırıldı. Tendonları büyük oranda hasar gördü. Aylarca hastanede yatarak büyük bir tedavi süreci geçirdi. Kazandan dolayı vücudunun almış olduğu hasar sonucunda engelli kaldı. Hastaneden taburcu olmasından kısa bir sürenin ardından babasını kaybetti. Fizik tedaviye başlamasıyla birlikte yeniden yürümeye başladı.

Annesinin ve çevresindeki insanların verdiği büyük destekle spor hayatına paralimpik halterci olarak devam etme kararı aldı. Sıkı bir antrenman programı ile halterde oldukça iyi bir yere gelen Tarık Akat, 2022 yılında Kocaeli’nde gerçekleştirilen Türkiye Bedensel Engelliler Halter Şampiyonasına katıldı. 88 kilogramda 110 kilogram halteri başarıyla kaldırmasıyla gümüş madalya almayı başardı.

Haltere başlamasının üzerine henüz 2,5 aylık bir süre geçmesine rağmen elde etmiş Türkiye ikinciliği ile herkesi şaşırttı. Kısa zaman içerisinde yaşadığı bütün olaylarla birlikte hayat hikayesi ve halterde yakalamış olduğu başarı medyanın ilgisini çekti.
Başarılı ve azimli milli halterci Tarık Akat, Antalya Spor Salonunda eski Avrupa ve Dünya halter şampiyonu olan antrenörü Ekrem Celil ile birlikte önümüzdeki olimpiyatlara ve Avrupa ve Dünya Şampiyonasına sıkı bir şekilde hazırlanıyor.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir