1. Anasayfa
 2. Toprak Çevre Sektörü

Şişecam Durmak Bilmiyor

Şişecam Durmak Bilmiyor
Şişecam Durmak Bilmiyor
0

Şişecam Durmak Bilmiyor, milli geliri katlamak ve ithalatı azaltmak için Şişecam’dan Mersin’e İkinci Buzlu Cam Hattı Yatırımı

Türkiye cam sanayisinin kurucusu kimliğiyle sektörün büyümesine, ihracatına ve gelişmesine katkı sağlayan yatırımlarını aralıksız sürdüren Şişecam, yeni bir yatırımın daha müjdesini verdi.

Düzcam alanında Türkiye’de 4 farklı lokasyonda 8 düzcam ve 1 buzlu cam hattı ile faaliyet göstermekteyiz. Şişecam, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 Milyar TL (185 Milyon Euro) değerinde yatırımla Mersin’de yapmaktayız.

Yeni düzcam hattıyla aynı araziye ikinci bir buzlu cam fırını ve işleme hattı kuracak.  

Şişecam bu yeşil saha yatırımıyla bir yandan enerji camları pazarının büyümesine katkıda bulunurken bir yandan da sektörde ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı amaçlıyor.

Bununla beraber Şişecam, hızla büyüyen Türkiye enerji camları pazarında liderlik pozisyonunu korumuştur.

İhracat fırsatlarını değerlendirmeyi ve rekabetçi konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Bugün 4 kıtada, 14 ülkede 45 tesisiyle üretim faaliyeti göstermektedir.

24 bin çalışanı ile katma değerli ürünlerini 150’den fazla ülkeye ulaştıran şirketimiz, önemin olağandışı koşullarına rağmen değer yaratmayı sürdürüyor. 

Güneş enerjisinden elektrik üretimi maliyetlerinin düşmesi buzlu cam ve enerji camı sektöründe yeni fırsatlar sunuyor.

Ülkemizin cam talebini en etkin şekilde karşılama ve ekonomimiz için değer yaratma önceliğimizdir. Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek hedefindeyiz.

Mersin’de hali hazırda sürdürdüğümüz yeni düzcam hattıyla aynı sahaya yeni bir buzlu cam fırını ve işleme hattı yatırımı kararı aldık.

Bu yatırımın Şişecam’ın sürdürülebilirlik odaklı katma değerli ürün üretme stratejisine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Söz konusu yatırım tam kapasiteye ulaştığında yıllık 120 milyon Euro satış gelirine ulaşacak, satış hacminin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç pazarlara yönlendirecek ve 180’in üzerinde ek istihdam yaratacak” dedi. 

20.07.2022– Türkiye’de buzlu cam üretimi gerçekleştiren tek tesis olarak hem mimari buzlu cam hem de enerji camı faaliyet alanlarına girdi.

cam ve kimyasallar sektörünün global oyuncusu Şişecam, Türkiye’ye değer katan yatırımlarına bir yenisini ekliyor.

Şişecam Türkiye’de 4 farklı lokasyonda 8 düzcam ve 1 buzlu cam hattı ile faaliyet göstermektedir.

Tarsus OSB’de günde 600 ton kapasiteli buzlu cam fırını ve yılda 20 milyon metrekare kapasiteli enerji camı işleme hattı kurmaya hazırlanıyor.

Şişecam yeni yatırımıyla enerji camları sektöründe ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı ve ihracat fırsatlarını değerlendirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor. 

Türk cam sanayinin kurucusu Şişecam’ın tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratan ve girdi verdiği sektörlerin büyümesini ve ihracatını destekleyen yatırımlarına ara vermeden devam edeceğiz.

Kırman, “Şişecam 87 yılı aşkın geçmişinde olduğu gibi olağandışı koşullara rağmen Türkiye için değer yaratmayı sürdürüyor.

Güçlü küresel hedeflerimize farklı faaliyet alanlarında sürdürülebilir büyüme odağımıza uygun olarak yeni yatırım hamleleriyle yürüyoruz.

Bunu yaparken dünyadaki trendleri izleyip yeni yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz. 

Güneş enerjisinden elektrik üretimi maliyetlerinin düşmesi ve global arenada artan sürdürülebilirlik buzlu cam ve enerji camı sektörü yeni fırsatlar sunuyor.

Ülkemizin cam talebini en etkin şekilde karşılama ve ekonomimiz için değer yaratma önceliğimiz devam etmektedir.

Güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirerek Mersin’e yeni bir buzlu cam hattı yatırımı ve işleme hattı kararı aldık.

Bu yatırımın Şişecam’ın sürdürülebilirlik odaklı katma değerli ürün üretme stratejisine de katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi. 

İklim krizinin de etkisiyle tüketicilerde ve ülke yönetimlerinde oluşan karbon salınımına yönelik farkındalığın, doğaya en çok karbon salınımına yol açan sektörlerden biri olan enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklara dönüşümü en öncelikli konu haline getirdiğini ifade eden Kırman, sözlerine şöyle devam etti:

Hızla artan doğalgaz, elektrik ve yakıt fiyatları, fosil yakıtlara kıyasla maliyeti daha düşük yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebi artırdı.

Yaşanan bu gelişmeler, güneş enerjisini elektrik üretimi için en uygulanabilir çözüm olarak öne çıkarıyor.

Türkiye’de 2018 yılında 8 milyon metrekare olan enerji camları pazar talebinin 2022 yılında 23 milyon metrekare seviyesine çıkması bekleniyor.

Biz de sektörde ortaya çıkan bu fırsatı Türkiye için bir değere dönüştürmek istedik.

Mevcut durumda pazardaki talebin yüzde 64’ü ithalat ile karşılanırken geri kalan yüzde 36’lık kısım ise Şişecam tarafından karşılanıyor.

Fırın ve işleme hattı yatırımımız sayesinde artan talebe karşılık vermenin yanı sıra, ithalat oranını azaltmayı ihracat fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyoruz.

Şişecam Hakkında

1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu doğrultusunda Türk cam sektörünü kurmak amacıyla temelleri atılan Şişecam, cam ve kimyasallar alanında güçlü bir küresel oyuncudur. Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarında faaliyet göstermektedir.

Şişecam, cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcam alanlarında ise en büyük beş global üretici arasında yer almaktadır. 

Şişecam, dünyanın en büyük üç soda üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.

Düzcamcam ev eşyasıcam ambalajkimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, üretim faaliyetlerini Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de yürütmektedir.

Yetkin insan kaynağı ve akıllı teknolojilerle ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma hedefine güçlü adımlarla ilerleyen Şişecam, yarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak dijital altyapısını ve kültürünü dönüştürmeye kesintisiz devam etmektedir. 

87 yıllık deneyim, 24 Bin çalışan, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satış ağına sahip Şişecam, tüm ekosisteminin gelişimini destekleyen kapsayıcı bir yaklaşım ile büyüme yolculuğunu sürdürmektedir. Şişecam, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu ve entegre olarak hayata geçirdiği Care For Next stratejisi ile gezegeni korumak, toplumu güçlendirmek ve yaşamı dönüştürmek için sorumluluk almakta, tüm deneyim ve yetkinliklerini her alanda sürdürülebilir gelişim için kullanmaktadır. Şirket Haberleri

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir