1. Anasayfa
 2. Kültür, Sanat ve Tasarım Sektörü

KURUMSAL GÖNÜLLÜLÜK PROGRAMI KIVILCIMLAR HAREKETİ


0

KURUMSAL GÖNÜLLÜLÜK PROGRAMI KIVILCIMLAR HAREKETİ, 10.000 GÖNÜLLÜLÜK SAATİNİ AŞTI

Parlak bir gelecek ve sürdürülebilir bir yaşam için çalışanlarının yetkinlik ve potansiyellerini toplumsal faydaya dönüştürme hedefiyle hayata geçirdiği kurumsal gönüllülük programı Kıvılcımlar Hareketi, 10.000 gönüllülük saatini aştı.

Ekonomik ve sosyal refaha katkı sağlamayı, toplumsal faydayı artırmayı ve çevreye olan etkilerini azaltmayı hedefleyen Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, çalışanlarının yetkinlik ve potansiyellerini toplum yararına artı değere dönüştürmeyi amaçlayan kurumsal gönüllülük programı Kıvılcımlar Hareketi, 2000’den fazla gönüllüsüyle ve yeni projelerle 10.000 gönüllülük saatini aştı.

Kıvılcımlar Hareketi kapsamında, toplumsal sorunların çözümüne ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak için “eşitsizliklerin azaltılması” ve “çevre” odak alanlarında çeşitli projeler hayata geçiriliyor. 

2020 yılında genelinde tüm çalışanların gönüllülük projeleri kurgulayabilecekleri yeni bir modele geçilen programda, gönüllülerin geliştirdiği projelerle etki alanı daha da büyüdü.

Zülal Öztürk Kaya: “Çalışma arkadaşlarımızın Kıvılcımlar Hareketi’ne olan bağlılıkları, toplum için daha iyi yarınları inşa etmek adına hayata geçirdiğimiz gönüllülük çalışmalarımızda bize güç ve ilham veriyor”

Zorlu Holding İnsan Kaynakları Direktörü Zülal Öztürk Kaya “Ülkemiz ve toplum için değer yaratma hedefiyle 2018 yılında kurumsal gönüllülük programımız Kıvılcımlar Hareketi’ni başlattık.

Bugün, üst yönetimimiz dahil her kademeden çalışma arkadaşımızın yer aldığı 2000’den fazla gönüllümüzün yaratıcı fikir önerileri ve emekleriyle farklı sivil toplum örgütleri ve inisiyatiflerle iş birliği içinde 10.000 gönüllülük saatine ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Çalışma arkadaşlarımızın Kıvılcımlar Hareketi’ne olan bağlılıkları, toplum için daha iyi yarınları inşa etmek adına hayata geçirdiğimiz gönüllülük çalışmalarımızda bize güç ve ilham veriyor.

Bu motivasyonla, daha iyi ve herkes için yaşanabilir bir dünya için gönüllülük zemininin yarattığı pozitif etkiden de güç alarak alışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Kıvılcımlar Hareketi’nin 10.000 gönüllülük saatine ulaşmasını kutlamak üzere çalışanlar ve gönüllüler bir araya geldi.

Online gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü 2018 yılından  bu yana Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Ülke Koordinatörü olarak görev alan Nil Memişoğlu üstlendi. 

Memişoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Yaşadığımız dünyada iklim krizinin de yarattığı etkiler sebebiyle, bireyin katkısına çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz.

Bizler sadece çalıştığımız kurumlarda değil, bizim için öncelikli olan konularda ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yürütmeliyiz” ifadelerini kullanarak gönüllüğün önemine vurgu yaptı.

Bireyin küçük yaşlardan itibaren gönüllülükle tanışması önemli

17 küresel çaplı amaçtan oluşan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın hepsinin kalbinde yatan konunun gönüllülük olduğunu ifade eden Memişoğlu, “Sürdürebilir Kalkınma Amaçları’nın kalbinde yer alan, yatayda her birine dokunan konu gönüllülük, sürdürebilir kalkınmanın temelinde gönüllülük ve sosyal sermayenin gücü yatıyor.

Dolayısıyla bireyin mümkünse küçük yaşlardan itibaren gönüllülükle tanışması oldukça önemli” dedi.

Etkinlikte gönüllülük çalışmalarıyla ilgili düşüncelerini, deneyimlerini, yaşadıklarının bireysel ve kurumsal yolculuklarında kendilerine ve topluma neler kattığını paylaşan Kıvılcımlar; önce içinde bulunduğumuz toplumu sonra tüm dünyayı değiştirmek, daha sürdürebilir ve daha güzel bir gelecek için herkesi hayatında en az bir defa gönüllülük yapmaya davet ettiler.

Gönüllüler ayrıca, Kıvılcımlar Hareketi ile katıldıkları projeler sayesinde farkındalıklarının artığını, bunun tek taraflı bir fayda olmadığını ve her iki taraf için de fayda sağladığını dile getirdi.

Zorlu Holding, kurumsal gönüllülük programıyla çalışanların işe olan bağlılığının artmasına, daha çok inisiyatif almalarına, ekip çalışması, iş birliği, planlama, organizasyon ve liderlik yetkinliklerinin gelişimine de katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kıvılcımlar Hareketi, 2021 yılında Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından layık görüldüğü “En Başarılı Gönüllülük Programı” ödülüyle de bugüne kadar kurumsal gönüllülük kapsamında yaptığı çalışmalarla sağladığı faydayı ve öncülüğünü tescil etmişti. 

Kültür Sanat ve Tasarım SektörüSektörel Haber Kanalı SektorNews

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir