1. Anasayfa
 2. Kültür, Sanat ve Tasarım Sektörü

İLKLERİN FESTİVALİ

İLKLERİN FESTİVALİ
İLKLERİN FESTİVALİ
0

İLKLERİN FESTİVALİ “EVRENSEL BİLİM KURGU VE FANTASTİK FİLM FESTİVALİ”NDE İLK KEZ YAPAY ZEK TARAFINDAN TASARLANAN AFİŞ KULLANILACAK

Türkiye’nin ilk “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”, afiş tasarımıyla da ilklerin festivali olmayı sürdürüyor. 28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival, yapay zekânın tasarladığı ilk festival afişine sahip olması dolayısıyla da dikkat çekiyor.

Bilimin sanatla buluştuğu “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”, geleceğin dijital dünyasına sinemayla birlikte yeni bir adım atılmasını sağlarken, festivalin ön plana çıkan özelliklerinden olan yaratıcılık da hazırlanan afişle bir kez daha gözler önüne seriliyor.

“Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin afişi, dünyada ilk kez bir yapay zekânın tasarladığı festival afişi olma özelliği taşıyor.

Festivalin yaratıcı tasarımcısı Atilla Erkmen afişle ilgili yaptığı açıklamada, “Gözümüzün aşina olduğu klasik bir festival posterinin aksine hikâyesi olan, dinamik bir bilim kurgu film afişi olmasını istedim.

Bunu yaparken de yıllar önce yazdığım ve şu anda sinopsis aşamasında olan; yakında senaryolaştırmak istediğim bir hikâyeden esinlendim.” diye konuştu.

Festival afişiyle ilgili bilgi veren Erkmen, “Bu hikâye, dünyadan kaçmış büyük bir grup insanın, yapay zekâ kontrolündeki uzay gemisiyle birlikte yaşamın mümkün olduğu bir öte gezegene, nesiller boyunca süren yolculuğunu ve bu yolculuk sırasında olan olayları anlatıyor.

Bu sebeple festival afişimizde yapay zekâyı temsilen sırtı bize dönük insansı bir robot ve arkasında insanları öte gezegene taşıyan bir uzay gemisi yer alıyor.” ifadelerini kullanırken, afişteki iki figürün de bulundukları uzay atmosferinin dışına taşarak izleyici ve afiş arasında bir derinlik algısı yarattığını belirtti.

Festivalin Afiş Serisi, Yapay Zekânın Kullanım Alanlarına Örnek Oluşturuyor

“Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin kadrosu sinema, reklam, etkinlik ve oyun gibi sektörlere içerik üretmiş, alanında uzman isimlerden oluşurken; yaratıcı kadro ise kamusal alanda eserleri sergilenmiş dijital sanatçılardan meydana geliyor.

Ürettiği NFT eserlerle hem yurt içi hem de yurt dışında pek çok sergiye imza atan dijital sanatçı Balkan Karışman da festivalin temasına uygun şekilde yapay zekâya alternatif afiş görselleri tasarlatan isim olarak bu yaratıcı kadroda yer alıyor.

Balkan’ın yapay zekâya tanımlayarak, festival verileri üzerinden elde ettiği afiş serisi, aynı zamanda günümüzün bu alandaki teknolojilerinin nasıl ve nerelerde kullanılabileceği ile ilgili örnek teşkil ediyor.

NFT Olarak Satışa Sunulan İlk Festival Afişi Olacak

Blok zinciri teknolojilerinin yapıtaşlarından olan NFT’ler, “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin de gündemini oluştururken; festival afişi, Atlas Metaverse ile birlikte NFT formatında, blok zinciri üzerine kaydedilerek satışa sunulacak.

Bu afiş aynı zamanda NFT olarak satışa sunulan ilk festival afişi olacak.

Festivalin tanıtımına katkıda bulunmak ve sanatçılara destek olmak amacıyla yaratıcı ekipteki dijital sanatçıların eserleri, Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla açık alan sergisi olarak sunulacak.

Bu sergiyle, kamusal yerleri sergi alanına dönüştürüp, dijital sanatı herkese açık hâle getirmek ve toplumun her kesiminin festivalden haberdar olmasını sağlamak amaçlanıyor.

Kültür Sanat etkinliklerinden haberdar olmak içinSektörel Haber Kanalı SektorNews

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Uzun Cumartesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir