1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

GÜLDEN YILMAZ “KADINLARA TAVSİYEM, KARİYERLERİNE VE HAYATLARINA DAİR PLANLAMA YAPMALARIDIR”

GÜLDEN YILMAZ “KADINLARA TAVSİYEM, KARİYERLERİNE VE HAYATLARINA DAİR PLANLAMA YAPMALARIDIR”
GÜLDEN YILMAZ
0

GÜLDEN YILMAZ “KADINLARA TAVSİYEM, KARİYERLERİNE VE HAYATLARINA DAİR PLANLAMA YAPMALARIDIR.”

Girişimci kimliği ve kadınların iş gücüne katılımını destekleyen çalışmaları ile fark yaratan Koton kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu üyesi Gülden Yılmaz; MAG Mart sayısı Kadınlar Günü özel içeriğine konuk oldu…

Firma politikalarından, kadınların iş hayatındaki yerine dair düşüncelerinden bahseden Gülden Yılmaz MAG 8 Mart 8 Kadın köşesine konuk oldu. “Toplumun yarısını kadınlar oluştururken iş gücüne katılımlarının bu kadar düşük olması, kalkınmanın önündeki en büyük bariyerlerden biri” açıklamasında bulunan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: ” Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı Aralık 2023 TÜIK raporuna göre %36,3 seviyesinde. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından 2006 yılından itibaren düzenli olarak hazırlanan Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu 2023 Raporu’na göre Türkiye, küresel sıralamada yüz kırk altı ülke arasında yüz yirmi dokuzuncu sırada.

Ülkemizde evdeki sorumlulukların kadınların üzerine yıkılmış olması, çocuk ve yaşlı bakımı, düşük eğitim seviyesi ve en önemlisi de baskın gelenekler; son derece üretken yaşlardayken kadınların maalesef evde olmalarına sebep oluyor.  

İş hayatının başındaki kadınlara tavsiyem, kariyerlerine ve hayatlarına dair planlama yapmalarıdır.  Hayatlarının hangi döneminde hangi noktada olmak istediklerini belirlemelerini, bunun için bir plan yapmalarını ve hedefler koymalarını öneririm. Bu noktada; çalışmak istenen kurumları belirlemenin, kendi gelişimlerine katkı sağlayacak bir ortamda bulunmanın yaratacağı farka da dikkat çekmek isterim” dedi. 

İş ve sosyal yaşam dengesini nasıl kurduğuna dair de açıklamalarda bulunan Gülden Yılmaz “Aslında ben o dengeyi kuramayanlardanım. İşim her zaman önceliğim oldu.

Sıfırdan bir iş kurup bir marka yaratmak ve onu bir yere getirmek de başka türlü pek mümkün olmaz düşüncesindeyim; ama bugün bulunduğum noktada hayatta bir şey kaçırdığımı da düşünmüyorum. Kadın olmanın getirdiği çok yönlülük ve çok odaklı yaşama becerisi sayesinde hayatımda önemli olan her şeye gereken özeni gösterebildim.

Çocuklarımızı özenle yetiştirdik, ailemize gereken ilgiyi ve özeni gösterdik, göstermeye devam ediyoruz.  İşimin getirdiği seyahat imkânını da avantaja çevirerek bir denge kurdum” ifadelerini kullandı.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir