1. Anasayfa
 2. Fuar & Etkinlik

GTD, YALOVA TURİZM ÇALIŞTAYINA KATILDI

GTD, YALOVA TURİZM ÇALIŞTAYINA KATILDI
Gastronomi Turizmi Derneği
0

GTD, YALOVA TURİZM ÇALIŞTAYINA KATILDI. GTD (Gastronomi Turizmi Derneği), Yalova Valiliği Davetlisi olarak sürdürülen ‘’Marka Kent’’ oluşum çalışmalarının 6.sını gerçekleştirmek üzere Ticaret Odasında bir araya geldi. Yalova’da düzenlenen Turizm Çalıştayı’nda Yalova İl, Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin açılış konuşmasını yaptı.

Sonrasında Yalova Valisi Hülya Kaya ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Bahçekapılı, çalıştaylar hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

Yalova Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Yasin Özaslan Turizm Çalıştayı kapsamında elde edilen sorunların sınıflandırılması hakkında sunum gerçekleştirdi. Sunumda; tanıtım ve markalaşmanın önemi, gastronomi turizmi, turizm sektöründeki sorunlar gibi konular ele alındı.

Yalova’da turizm bağlamında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin arttırılması, Yalova’nın termal olarak turizme dahil edilmesi, Yalova’ya özgü yemeklerin restoran ve işletmelerde yapılması, Yalova’nın tanıtımında simgesel olarak kullanılabilecek gastronomik ürünlerin belirlenmesi ve gastronomi turizminde kullanılabilecek tarım ürünleriyle ilgili araştırmalar yapılması gibi kritik konular ele alındı.

  Yalova Valisi Hülya Kaya, konuşmasında özellikle Yalova il merkezinde turist yoğunluğunun olduğu alanlarda ve turizm merkezlerinde danışma ofislerinin ve yabancı dil bilen personellerin olması gerektiğinden bahsetti. Buna ek olarak medikal turizm bağlamında ise sağlık hizmeti verebilecek işletmelerin sayısının yeterli seviyeye çıkartılmasının önemli olduğunu vurguladı.

  TGA (Türkiye Turizm tanıtım ve Geliştirme Ajansı) Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy ise Yalova’da üretilen tarımsal ürünlerin insan sağlığını iyileştirici yönde olması adına yeterli düzeyde araştırmaların daha çok yapılması gerektiğini belirtti.

Şensoy, TGA’nın Türkiye’nin uluslararası pazarda hedeflediği konumu kazanmasına katkıda bulunmak, Türkiye’nin ağırladığı turist sayısını arttırmak ve potansiyel yatırım projelerinin uygulanmasını kolaylaştırmak gibi güvenli ve sürdürülebilir turizm alanında çalışmalar yürüttüğünden bahsetti.

  Konuşmanın sonuna doğru gastronomi turizmi alanındaki yöresel ürün üreticilerinin ürünlerini turistlere ve halka sunacağı alanlarının olması ve gastronomi alanında personel arayanların bir personel havuzuna sahip olması gerektiği konularına vurgu yapıldı, bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri üzerinde konuşuldu.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir