Dijital Pazarlama Sektörü
Dijital Pazarlama Sektörü
0

Dijital Pazarlama Sektörü her geçen gün büyümesine rağmen aynı oranda kalifiye eleman yetişmiyor. 1 Milyondan Fazla İstihdam Açığı Bulunuyor Yapay Zekâ Eğitmenliği Çağın Mesleklerinden Olacak

Pandemi ile birlikte dünyada 550 milyar dolara yaklaşan dijital pazarlama sektörü, sağladığı önemli iş imkânları ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de her yıl çift haneli büyüyen dijital pazarlama sektöründe 1 milyondan fazla istihdam açığının olduğunu belirten Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, geleceğin mesleklerinin dijital pazarlama sektöründen çıkacağının altını çiziyor.

Her yıl önemli bir ivme kazanan dijital pazarlama sektöründe büyük bir nitelikli istihdam sıkıntısı yaşanıyor. 

Devlet üniversitelerinde bir bölüm veya dersin olması halinde sektörün büyüme oranını önemli derecede etkileyeceğini belirten Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, “Hem global markaların hem de dijital reklam ajanslarının istihdam konusunda büyük bir sorun yaşadığına şahidiz.

Sektörde nitelikli eleman bulabilmek oldukça zor. Dijital Pazarlama Okulu olarak sektöre istihdam sağlamak adına önemli projeler gerçekleştiriyoruz.

Ancak sektörde 1 milyondan fazla istihdam açığı bulunuyor. Bu konuda devlet desteği alabilmek büyük önem arz ediyor.

Üniversitelerde bir bölüm veya dersin açılması ile sektörün önündeki önemli bir engelin kalkacağını düşünüyoruz” dedi.

Yapay zekâ eğitmenliği, veri analistliği, arama motoru uzmanı, e-ticaret ve e-ihracat uzmanlığı gibi mesleklerin ilerleyen zamanlarda geleceğin aranan kişileri olacağını söyleyen Kaplan, “Dijital pazarlama sektörünün altında birçok başlık bulunuyor.

Sektörde daha çok veri analizi ve dijital reklam uzmanlığı ilanları yoğunluk kazanıyor. Bu kişiler daha çok sayısal yetenekleri ile ön plana çıkıp, veri okumayı seven ve büyüme odaklı stratejiler geliştirebilen özellikleri ile dikkat çekiyor.

markalaşmak
markalaşmak

Aynı zamanda sosyal medya ile yakından ilgilenen kişiler için dijital pazarlama uzmanlığı en çok aranan ikinci ilanlardan.

Burada kişilerde aranan kriterler dijital dünyadaki trendlerin takip edilmesi ve arama motorları ile ilgili bilgili olması.

Aynı zamanda ileride adını sıklıkla duyacağımız bir diğer meslek ise yapay zekâ eğitmenliği. Geleceğin önemli mesleklerinden olacak olan yapay zeka eğitmenliği, dijital dünyanın her alanında iş imkanı sağlayacaktır” dedi.

dijital pazarlama sektörü haberleri

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir