1. Anasayfa
 2. Gündem

Deprem Ölçümleri Neden Farklılık Gösteriyor

Türkiye genelinde art arda yaşanan depremler, çoğu zaman yerel kaynaklar tarafından farklı büyüklüklerle açıklanabiliyorlar. Peki, doğrusu nedir?

Deprem Ölçümleri Neden Farklılık Gösteriyor
0

Türkiye genelinde art arda yaşanan depremler, çoğu zaman yerel kaynaklar tarafından farklı büyüklüklerle açıklanabiliyorlar. Peki, doğrusu nedir?

Merkez üssü Kahramanmaraş olarak belirlenen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından farklı ülkeler, farklı deprem büyüklükleri açıkladı. Kandilli Rasathanesi’nin ilk açıklaması ‘7,4’ olurken, ABD’den aynı deprem için ‘7,8’ açıklaması geldi geldi.

Yapılan son açıklamaların ardından 5385 yaralı, 912 vefat 2818 bina yıkımı olarak belirtilen depremde, kaynakların farklı deprem büyüklükleri açıklamasının nedeni ne? Bunun cevabı, deprem büyüklüğünü ölçmek için kullanılan yöntemde yatıyor.

Deprem büyüklüğü, dünya çapında genellikle ‘ML (yerel büyüklük)’ ve ‘Mw (moment büyüklüğü)’ birimleriyle açıklanıyor. Fakat bu ikisi dahil toplamda beş farklı deprem büyüklüğü ölçüm yöntemi bulunuyor:

Yerel Büyüklük (ML): ABD’li deprem bilimci Charles Richter’in isim babası olduğu yöntem, Richter Ölçeği olarak da biliniyor. Bu yöntemde depremin büyüklüğü ses dalgalarının ölçülmesiyle hesaplanıyor. Bu yöntemle şiddetli depremlerin doğru ölçümü yapılamıyor.

Moment Büyüklüğü (Mw): Kandilli Rasathanesi tarafından en güvenilir ölçüm yöntemi olarak gösterilen moment büyüklüğü, hesaplaması en karışık yöntem ve dördün üzerindeki büyüklükteki depremler için kullanılıyor.

Süreye Bağlı Büyüklük (Md): Beşten küçük depremler için kullanılan bu yöntemde sarsıntının sismometre üzerinde yarattığı titreşimle ölçülüyor.

Yüzey Dalgası Büyüklüğü (Ms): Bu yöntem, altının üzerindeki depremlerde kullanılıyor. Büyüklüğün tespiti ise yüzeyden yayılan dalgaların ölçülmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu yöntemin güvenilirliği ölçüm yapılan mesafenin artışıyla paralel ilerliyor.

Cisim Dalgası Büyüklüğü (Mb): Derinliklere inen dalgaların ölçüldüğü yöntem.

Deprem büyüklüğünün sayısal değerinde görülen değişik farklar ise bundan kaynaklanıyor:

Deprem büyüklüğünü ölçen kaynaklar, yerel büyüklük ya da moment büyüklüğü yöntemleriyle yaptıkları ölçümü sunuyor. Örneğin AFAD, deprem büyüklüğü için moment büyüklüğünü paylaşırken, Kandilli Rasathanesi ise ilk etapta yerel büyüklüğü paylaşıyor.

Kandilli Rasathanesi tarafından paylaşılan ilk ölçümler, genellikle daha sonradan revize ediliyor. Örneğin, 6 Şubat 2023’te meydana gelen 7.7’lik Kahramanmaraş depreminde Kandilli, ML cinsinden 7,4 olarak açıkladığı deprem büyüklüğünü Mw cinsinden 7,7 olarak revize etti.

Kaynak: Webtekno.com

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir