1. Anasayfa
 2. Enerji Sektörü

Danfoss, yapay zeka ve enerji verimliliği alanında Google ile stratejik ortaklığa imza atıyor

Danfoss, yapay zeka ve enerji verimliliği alanında Google ile stratejik ortaklığa imza atıyor
yapay zeka ve enerji verimliliği

Danfoss, yapay zeka ve enerji verimliliği alanında Google ile stratejik ortaklığa imza atıyor. Danfoss, veri merkezlerinde enerji tasarrufu sağlayan inovatif çözümleri sektörel bazda teşvik etmek amacıyla, Google Al ile stratejik ortaklığa imza attı. Bu anlaşmayla Danfoss, veri merkezlerinin yeşil enerji dönüşümünü hızlandırmayı, sürdürülebilir soğutma sistemlerini yaygınlaştırmayı ve açığa çıkan atık ısının yeniden kullanılmasında sektöre liderlik etmeyi hedefliyor.  

22-24 Ocak 2024 tarihleri arasında ABD’de gerçekleşen AHR Expo Uluslararası İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Fuarı’nda duyurulan iş birliği, Danimarka’nın Fredericia kentindeki Net Zero Innovation Hub’ın kurucuları arasında da yer alan iki şirket arasındaki güçlü bir ortaklığa dayanıyor.

Stratejik anlaşma, Danfoss müşterilerinin ve iş ortaklarının müşteri deneyiminin iyileştirilmesi, kurum içi süreçlere teknolojik bir boyut kazandırılması ve küresel çapta kurum üretkenliğin artırılması amacıyla Google Cloud’un yapay zeka teknolojilerinden daha fazla yararlanmayı hedefliyor.

Danfoss İklimlendirme Çözümleri Başkanı Jürgen Fischer, konuya ilişkin şunları söyledi: “Danfoss olarak, iş ortaklarımızla birlikte veri merkezlerinin iklimlendirmesini sıfırdan inşa etme ve karbondan arındırma yöntemlerimizde devrim yaratmak istiyoruz.

Google’la olan iş ortaklığımızda olduğu gibi sektörler arası kurulacak iş ortaklıklarıyla, bugün var olan teknolojileri kullanarak daha iyi ve daha sürdürülebilir veri merkezleri inşa etmeye yönelik adımları birlikte hızlandırıyoruz.”

“Yüksek sistem güvenliği, yüksek enerji verimliliği ve düşük karbon emisyon değerine sahip sistemler sunacağız”

Danfoss Türkiye İklimlendirme Çözümleri OEM ve Gıda Perakendesi Ülke Satış Direktörü Sertan Genç, stratejik ortaklıkla ilgili yaptığı değerlendirmede “Sektörel bazda bilgi paylaşımını ve veri analizini yaygınlaştıracak olan bu anlaşma, analiz edilen verilerle öngörücü analizin devamlılığının sağlanması için gerekli otomasyon sistemlerinin oluşturulmasında itici güç olacak.

E-ticaret kanallarında da yapay zeka destekli sohbet teknolojilerinin kullanılmasıyla, kullanıcılara gerçek zamanlı inovatif çözümler sunulacak.  

Enerji verimliliği sağlayan ürün ve çözümlerle küresel bir lider olan Danfoss, manyetik kompresör teknolojisi Turbocor® ürünüyle ve kullanıma sunacağı yapay zeka destekli teknolojisiyle kullanıcısına veri merkezleri iklimlendirmesinde yüksek sistem güvenliği, yüksek enerji verimliliği ve düşük karbon emisyon değerine sahip sistemler sunacak.

Aynı zamanda veri merkezlerinden açığa çıkan atık ısının depolanıp yeniden kullanılmasına imkan veren modülleriyle, mahalde bulunan ve iklimlendirme sistemleri için ısıya ihtiyaç duyan civar konut ve ticari binalar için yenilebilir enerji kaynağı sağlayacak” diye konuştu.

“Farklı sektörlerin güçlü yanlarını tek çatı altında buluşturan rol model bir ortaklık”

Google Veri Merkezi Yeniliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı J.P. Clausen ise “Yarattığımız bu iş birliği bize heyecan veriyor ve büyük bir motivasyon sağlıyor.

Müşteri deneyimini optimize etmek, üretkenliği artırmak ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmek için farklı sektörlerin güçlü yanlarını ve geliştirdiği farklı teknolojileri tek çatı altında buluşturan rol model bir ortaklığın harika örneğini gösterebildiğimiz için çok memnunuz.

Danfoss’un enerji verimliliğindeki liderliği, Google’ın veri merkezlerinin teknoloji uzmanlığı, veri merkezlerini 7/24 ve karbondan arındırılmış bir şekilde çalışmak için geliştirilmesi vizyonu, 2030 hedefini desteklemeye yardımcı olacak. Danfoss gibi işletmelerin yeni ve daha akıllı yöntemlerle faaliyet göstermesine olanak tanıyan yapay zeka inovasyonunu Google Cloud aracılığıyla sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Danfoss Hakkında

Danfoss, yarının dünyasının daha iyi, daha akıllı ve daha etkili olmasını sağlayan mühendislik teknolojileridir. Büyüyen şehirlerde, enerji tasarruflu altyapı, bağlantılı sistemler ve yenilenebilir enerji entegrasyonu ihtiyacını karşılarken, evlerde ve ofislerde taze gıda tedarikini ve optimum konforu sağlıyoruz.

Çözümlerimiz; örneğin soğutma, klima tesisatı, ısıtma, elektrik motorlarının kontrolü ve mobil ekipman için kullanılmaktadır. Yenilikçi mühendisliğimiz 1933 yılına dayanmaktadır ve bugün Danfoss, 40.000 çalışanı ve 100’den fazla ülkede satışlarıyla dünya lideridir. Şirketin kurucusunun ailesine ait özel bir şirketiz.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili