1. Anasayfa
 2. Eğitim Sektörü

Bilfen Lisesi Estonya’da

Bilfen Lisesi Estonya’da
0

Bilfen Lisesi Estonya’da “Bilfen Lisesi Öğrencileri, Türkiye’yi Estonya’da temsil etti.”

TEKNOFEST 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda ikincilik ödülü alan ve cihazlarını tanıtmak, pazarlamak üzere ADAxy adlı şirketi kuran Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri, önemli bir başarı daha elde etti.

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, 600’ü aşkın şirket arasında Türkiye birincisi olarak yılın girişimi ödülünü elde eden liseliler, Estonya’nın Tallinn şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük girişimcilik festivali Gen-E’de de ülkemizi temsil etme başarısı gösterdi.

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın (Junior Achievement Turkiye) her yıl düzenlediği GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın bu yılki birincisi Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri oldu.

Bilfen Lisesi Öğrencileri

İlkokuldan liseye kadar bütün öğrencileri girişimci zihin yapısıyla yetiştirmeyi hedefiyle çalışan vakıf, her yıl lise seviyesinde düzenlediği GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın finalinde Bilfen Lisesi öğrencileri kurdukları ADAxy şirketi ile GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nda ülkemizde kurulan 600’ü aşkın girişim arasından birinci olarak Avrupa’da ülkemizi temsil etme hakkı kazandı.

Önümüzdeki yıl Türkiye’de yapılacak olan Gen-E festivalinde 15 yaşından büyük binlerce genç girişimci en yeni iş fikirlerini sergileyerek “En İyi Şirket ve En İyi Start-Up” unvanları için yarışacak.

Girişimciliğin ve Avrupalı öğrencilerin başarılarının kutlandığı bir platform olan Gen-E Avrupa’nın en büyük girişimcilik festivali olarak geçiyor.

Bilfenli öğrencilerden COVAR-19…

Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencilerinden Aksel Deniz AKGÜL, Erim YILMAZ, Kerem BAŞOĞLU, Efe YÜKSEL, Ahmet BAYATLI, Ceren TÜRKMEN, Helin KESKİN, Nisan Zeynep ÇERGUN ve Atlas ÇİMENOĞLU, bu yıl “ADAXY” şirketiyle yarışmaya katıldı.   Şirket çatısı altında COVID-19 virüsüne karşı, virüslü ortamı sterilize edebilen bir robot tasarlamayı, seri üretimini yapmayı planlayan öğrenciler, bu amaçla ilk UV-C ile ortam sterilizasyonu yapabilen COVAR-19 isimli otonom robotu tasarlayıp ilk prototipini üretti.

Avrupa’nın en büyük girişimcilik yarışmasına rekor katılım

Bu yıl Gen-E 2022, JA Estonya’nın ev sahipliğinde Estonya’nın Tallinn kentinde Avrupa’nın 41 ülkesinden en iyi 800 genç girişimciyi bir araya getirdi. 2021-22 öğretim yılında 375.000’den fazla JA öğrencisi arasından seçilen, lise ve üniversite seviyelerinde finalistler, Gen-E 2022 Avrupa Girişimcilik yarışmalarında, öğretmenleri, iş ortakları ve yöneticiler tarafından desteklenen etkileyici iş fikirlerini sunma fırsatı yakaladı. 

Gen-E Virtual Expo ve özel Online Awards, Gen-E 2022’yi dijital ve yerinde röportajlar, yazılı sunumlar, sahne sunumları ve fuar stantlarını harmanlayarak gerçek bir hibrit deneyim haline getirdi. Öğrenciler Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Başbakan Kaja Kallas, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve Avrupa İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel’in katılımıyla gerçekleşen etkinliklerle Bata, Johnson&Johnson, Intel, Novartis ve NN Group gibi destekçiler tarafından verilen Avrupa Çevrimiçi Ödülleri için de yarıştı.

Covar-19 “Uv-C Led Ve Hepa İle Havadaki Virüsleri, Alerjenleri ve Bakterileri Sterilize Eden Otonom Robot Projesi”

COVAR-19, Yapay zekâ ve Navigasyon algoritmalarını kullanarak tamamen otonom bir şekilde ortamda hareket edebilir. Aynı zamanda içinde bulunan UV-C Ledleri ve özel HEPA Filtreyi kullanarak havada bulunan virüsleri, alerjenleri, biyoaerosolleri ve zararlı bakterileri tamamen yok eder.  

Ortamı sterilize ettikten sonra ise Güneş panelli şarj istasyonuna geri döner. COVAR-19, güneş enerjisini kullanarak hem hem çevreyi korur hem de karbon ayak izini azaltır. Bu özelliği ile doğa dostu bir robottur.  

Özellikle okullar, hastaneler, anaokulları ve ofis alanları gibi insanların yoğun oldukları bölgeleri sterilize etmesi için üretilmiştir.

Cihazın yenilikçi yönlerinden birisi de UV-C Ledlerin cihazın içinde bulunmasıdır. Bu sayede çevreye zararlı UV ışınları yayılmaz. 

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir