1. Anasayfa
 2. Şirket Haberleri

avantajix E-Ticaret Beklentisi

avantajix E-Ticaret Beklentisi
Avantajix

E-Ticaret 70 Milyar TL. E-Ticaret sektörü, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin turizm sektöründe yaratacağı etkiyle Temmuz ayında 70 milyar lirayı aşkın ciro hedefliyor.

Güçlü Kayral, dijital pazarların en hareketli aylarından biri olan Temmuz’un, pandemide konaklama ve seyahat harcamalarının gerilemesiyle bu özelliğini kaybettiğini anımsattı.

Konaklama, uçak, otobüs ve tren bileti satışlarının tavan yaptığı Temmuz’un 2021’den itibaren eski yoğunluğuna kavuştuğunu kaydeden Güçlü Kayral, şunları söyledi:

“Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2021’de sanal pazarlarda konaklama harcamaları yüzde 175, otobüs ve tren bileti satışları yüzde 113, uçak bileti satışları da yüzde 98 oranında arttı.

Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla konaklama ve seyahat sektörlerinde faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin satışlarında artışlar yaşanmaya başlandı.

Bu yoğunluğun Temmuz ayı E-Ticaret cirolarına da yansımasını bekliyoruz. Yakın zamanda açıklanan 2022 ilk çeyrek verilerine göre kredi kartıyla internetten alışverişler iki kat arttı.

Geçen yıl Temmuz ayında 36,8 milyar TL olan internetten kredi kartıyla alışveriş, 2022 Temmuz’unda 70 milyar lirayı aşacaktır.”

E-TİCARETİN AVANTAJLARI

Güçlü Kayral, rekor düzeydeki artışlara karşın, Türkiye’de sanal alışverişlerin avantajlarının henüz tam olarak bilinmediğinin altını çizdi.

E-ticaretin toplam perakende içindeki payının en yüksek olduğu ülke İngiltere’de online alışverişlerin büyük çoğunluğunun para iadeli alışveriş siteleri aracılığı ile yapıldığına dikkati çekti. Kayral, “Müşteri, online mağazaya direkt girmek yerine Avantajix gibi para iadeli alışveriş sitesi üzerinden girerse, bu siteler sanal mağazalardan komisyon alıyor ve bu komisyon müşteriye aktarılıyor.

Alışverişler çok daha ucuza gelebiliyor. Tüketici bilinçli alışveriş yapsa, örneğin Temmuz’da yapılacak online alışverişlerin tamamı para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılsa yaklaşık 1 milyar TL müşterinin cebinde kalır.

Aslında bu para e-ticaret sitelerinin dağıtmaya hazır olduğu promosyon tutarı. Ama bu parayı sadece para iadeli alışveriş sitelerini kullananlar elde edebilecek” diye konuştu.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili