1. Anasayfa
 2. Gıda Sektörü

AMBALAJ TASARIMI ÜRÜNÜN TADINI DA ETKİLİYOR

AMBALAJ TASARIMI ÜRÜNÜN TADINI DA ETKİLİYOR
AMBALAJ TASARIMI
0

AMBALAJ TASARIMI TAT ALGISINI DA DEĞİŞTİRİYOR , AMBALAJ TASARIMI ÜRÜNÜN TADINI DA ETKİLİYOR

Ambalaj tasarımının ürünü satın alma konusunda tüketiciyi ikna etmesi söz konusu olduğundan ne kadar önemli olduğu biliniyor.

Peki tasarım üzerinde kullanılan bir renk dahi ürünü tüketen kişinin tat algısını etkiliyorsa? Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Plastik şişe ya da cam bardakta içilen içecek elbette malzemeden kaynaklı tadı etkileyecektir.

Oysa araştırmalar, ambalajın üzerindeki bir rengin ya da şeklin bile tüketicinin ürünle duygusal bağını etkilediğini, tüketici beyninde tat farklılıkları yarattığını ve ürünün kalitesini şekillendirdiğini kanıtlıyor.” ifadesiyle ambalaj tasarımı ve tat duyusunun bağlantısını açıklıyor.

Gıda ambalajlarının tasarımları, duyusal uyarıcıların pazarlama stratejilerinde başarılı sonuçlar elde edilebileceğini gözler önüne seriyor.

Önemli olanın yiyecek ya da içeceğin tadı ve dokusu olduğu düşünülüyor olabilir. Son yapılan araştırmalar da dahil olmak üzere birçok araştırma sonucu ürünün ambalajını görmenin tüketicide tat algısını şekillendirdiğini kanıtlıyor.

Ambalaj tasarımının ürün lezzetinden daha önemli olabileceğini vurgulayan Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Plastik bir tabakta özensiz şekilde servis edilen yemekle Michelin yıldızlı bir restoranda özenle hazırlanmış ve ilgi çekici sunum teknikleri ile servis edilen aynı yemeğin lezzetinin muhtemelen aynı olmayacağı herkes tarafından kabul ediliyor.

Neredeyse aynı durum paketli gıdalarda da geçerli. Plastik, cam ya da metal ambalajlar, elbette ürünle temas ettiğinde doğası gereği lezzeti farklı şekillerde etkileyecektir ancak tat algısı ambalajın tüketicilerde çağrıştırdığı duygulardan da etkileniyor.

Örneğin bir çikolatanın ambalaj rengi ne kadar koyu olursa o kadar acı olacağı beklentisinin geliştiği kanıtlandı. Güçlü, mutlu, enerjik ya da lüks. Gıdanın yaşatacağı duyguları görme duyusuyla destekleyerek ürünle ambalaj arasında pozitif bir bağlantı kurmak oldukça önemli.” yorumlarında bulunuyor.

Çikolata Tüketicisini Mutlu Etmekle Görevlendirilmiş

2019 yılında 75 katılımcıyla yapılan bir araştırmada çikolatayı ve ambalajı görmeden, yalnızca ambalajı görerek ve son olarak hem çikolata hem ambalajı görerek 3 farklı tadım yapıldı.

Ambalajın tat tercihine etkisini, çikolata ve ambalajın uyandırdığı duyguları ve bu özelliklerin satın almaya etkilerinin araştırıldığı çalışmada, tadım deneyimleri katılımcıların ilk algılarıyla eşleşse de çelişse de ambalaj bilgilerinin müşteri beklentilerini etkileyebileceği ve duygusal tepkileri değiştirebileceği iddia edildi.

Sonuç olarak, katılımcıların ambalaja ve çikolatanın tadına beslediği duygular ile arasında pozitif bir ilişki ortaya koyuldu.

Çalışmanın ilginç çıktısı hakkında “İnsan duyuları görme, duyma, koku alma, tatma ve dokunma olarak sınıflandırılmış olsa da bir duyusal girdinin diğerlerine baskın olması nadir görülen bir durumdur. Oysa bu çalışmada katılımcıların ambalaj tasarımını gördüklerinde oluşan beklentilerinin, tadımdan sonra algıları farklı olsa da tasarım beklentilerinden etkilendiği vurgulanıyor.

Yani görme duyusunun tat duyusundan baskın olduğu keşfediliyor. Ayrıca ambalajın mutlu duygular çağrıştırmasının, çikolatanın kabulü üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu vurgulanıyor.” açıklamalarında bulunuyor.

Tüketici Ürünün Değerini Ambalaja Göre Belirliyor

Malcolm Gladwell’in “Blink” isimli kitabında anlatılan bir anekdota göre, 7-UP içecek markasının ambalajları üzerine yapılan bir testte katılımcıların %15’inin içeriği tamamen aynı olsa da sarı yoğunlukta olan ambalajdaki üründe yeşil ambalaja kıyasla daha yoğun bir limon tadı aldıklarını aktarıyor.

Bir başka örnekte, Coca-Cola’nın 2011’de kutup ayılarına fon toplamaya yardımcı olmak için beyaz kutular çıkardığı harika fikri dikkat çekiyor.

Tüketiciler, merak odaklı satın almaları bittiğinde üründe hiçbir fark olmasa da beyaz kutunun tadının klasik kırmızı kutudan farklı olduğunu iddia ediyor.

Yuvarlak şekillerin, yuvarlak fontların ve düşük perdeli ürün isminin “tatlı” algısını pekiştirdiği, köşeli ambalajlar ve fontların, yüksek perdeli tonla okunan ürün isminin ise “ekşi” algısına yarattığı keşfedilen araştırmalar da benzer sonuçlar gösteriyor.

Çelik konuya ilişkin, “Tüm bu araştırmalar ve sayısız olayda da görüyoruz ki beynimiz ürünlerin değerini ambalaja göre belirliyor.” yorumlarında bulunuyor.


Tasarist Hakkında:

Misyon edindiği stratejik tasarım geliştirme sürecinde sadece tüketiciyi anlamaya yönelik değil, alıcı ve tüketici iç görülerini ayrı ayrı ele alarak yaratıcılığı ön planda tutan Tasarist, 2011 yılından itibaren FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) sektöründeki öncü konumunda olan birçok markanın ambalaj tasarımlarını yapıyor.

Kurulduğu günden bugüne tasarımlarıyla yaratıcılık ve tasarım üzerine 40’tan fazla ulusal ve uluslararası ödül kazanan Tasarist, “Tüketici-alıcı” hibrid doğasına odaklanan, trendleri ve bu trendlerin tasarım geliştirmeye etkilerini inceleyen CBP (Creative Branding Process) bütünsel yaklaşımıyla projelerini hayata geçiriyor. 2022 yılı itibarıyla yaratıcı tasarım anlayışını metaverse’e entegre etmeyi de vizyonları arasına yerleştiren Tasarist, Yaratıcı Direktörü Musa Çelik liderliğinde hareket ediyor.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir