1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Türkiye ve Azerbaycan e-ticaret ekosistemi Bakü’de buluştu

Türkiye ve Azerbaycan e-ticaret ekosistemi Bakü’de buluştu
Türkiye ve Azerbaycan e-ticaret ekosistemi Bakü’de buluştu

Türkiye ve Azerbaycan e-ticaret ekosistemi Bakü’de buluştu. Türkiye, Azerbaycan’ın en çok e-ticaret yaptığı ikinci ülke olarak konumlanırken FTIHUB, Bakü’de gerçekleştirdiği forumla ekosistem paydaşlarını buluşturdu. Önemli iş insanları ve üst düzey devlet yöneticilerinin de katıldığı etkinlikte, e-ticarette kişiselleştirmeden siber güvenliğe, ödeme sistemlerinden altyapı çözümlerine kadar pek çok konu ele alındı. 

E-ticarette dünya genelinde 19. pazar olarak konumlanan Türkiye’deki şirketler, uluslararası arenada yalnızca faaliyet göstermekle kalmıyor, aynı zamanda farklı ülkelerle çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek ekosistemi canlandırıyor. Son olarak, Fintech Innovation Hub (FTIHUB), ülkemizin 2023’te 7,65 milyar dolar e-ticaret yaptığı Azerbaycan’da düzenlediği “Azerbaycan & Türkiye E-Ticaret Forum 2024” etkinliğiyle, iki ülkenin e-ticaret sektöründeki paydaşları bir araya getirdi.

Ticimax, TRPOS, Omreon, Starex, Fely ve Money Industries’in sponsorluğunda Four Seasons Hotel Bakü’de yapılan etkinlikte e-ticarette kişiselleştirmeden siber güvenliğe, ödeme sistemlerinden altyapı çözümlerine kadar pek çok konuda paneller gerçekleştirildi.

Forumda, aralarında Azerbaycan E-ticaret Birliği ve E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği’nin temsilcilerinin yanı sıra, üst düzey şirket yöneticilerinin de olduğu 29 konuşmacı kürsüye çıktı. 

“Amacımız, iki ülke arasında yeni işbirlikleri yapılması için ağ oluşturmak”

FTIHUB’ın Kurucusu Kutay Yalınkılınç, foruma dair şu açıklamada bulundu: “Bu etkinliği düzenleme amacımız, Türkiye ve Azerbaycan e-ticaret ekosistemindeki oyuncuları buluşturarak bilgi paylaşımı yapılmasını sağlamak.

Ayrıca, yenilikçi fikirler ve çözümler ile güçlü bir işbirliği ağı yaratmak ve e-ticaret dünyasının geleceğini şekillendirecek olanakların keşfedilmesine imkan tanımak.

Etkinlikteki tüm katılımcılarımızın zamanını verimli kullanabilmesi için ekosistem oyuncularının yanı sıra ticaret ve inovasyon ile ilgili Azerbaycan devlet otoritelerini, Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği’nden önemli isimleri ağırladık. Gelecek dönemde de iki ülke arasında yeni işbirliklerine imza atılmasına kapı aralamak için etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” 

Foruma, üst düzey yetkililer katıldı

Azerbaycan & Türkiye E-Ticaret Forum 2024’te ülkedeki e-ticaret ekosistemi, Azerbaycan ve Türkiye’nin e-ihracat potansiyelleri, lojistik, altyapı ve ödeme çözümleri konuşuldu.

Etkinliğe KOBIA (Azerbaycan Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ajansı) Başkan Yardımcısı Hikmet Mammadov,  IDDA.AZ  (Azerbaycan İnovasyon ve Dijital Kalkınma Ajansı) Daire Başkanı Yevgeniya Bikmurzina, Azerbaycan Ticaret Baş Müşavirleri Ahmet Yaman ve Yakup Sefer de katıldı.

FTIHUB, daha önce Bakü’de gerçekleştirdiği Azerbaycan – Türkiye Finansal Teknoloji Forumu’nda da aralarında Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Türkiye Ödeme Birliği (TÖDEB) Başkanı ve Azerbaycan Fintek Birliği Başkanı’nın da dahil olduğu 150 kişiyi ağırladı. Bu program, hem Azerbaycan hem de Türkiye medyasının gündeminde geniş yer buldu. 

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir