1. Anasayfa
 2. Enerji Sektörü

Galata Wind rüzgâr santralleri

Galata Wind rüzgâr santralleri
Galata Wind rüzgâr santralleri

Galata Wind sürdürülebilir bir gelecek için UN Global Compact imzacısı oldu. Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak, kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifinin üyesi oldu.

Türkiye’nin dört bir yanındaki Gold Standard ve VCS sertifikalı rüzgâr ve güneş santralleriyle %100 yenilenebilir elektrik enerjisi üretiyoruz. Galata Wind, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak, “UN Global Compact” imzacısı oldu.

Galata Wind, bu imzayla birlikte BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki ilkelerine uyma taahhüdünde bulunuyor.

160’ın üzerinde ülkede 15 binden fazla şirket ve 5 binin üzerinde şirket dışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilir insiyatifi.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi; dünyaya fayda sağlayan sürdürülebilir ve kapsayıcı bir küresel ekonomi yaratmak için kurumların iş birliği ile harekete geçmelerini teşvik ediyor.

UN Global Compact’e katılmak isteyen şirketlerin insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanındaki 10 ilkeye taahhüt ediyorlar. Bu ilkelere ilişkin her yıl raporlama yapacaklarına ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını destekleyeceklerine ilişkin taahhüt mektubu vermeleri şart koşuluyor.

Halka arz taahhütlerini kararlılıkla yerine getiriyor

Sürdürülebilir bir dünya ve gelecek hedefi doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Galata Wind, %100 yenilenebilir elektrik üretmenin ötesinde sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerine de entegre ediyor.

Mart ayında uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yaptığı ESG (Çevresel-Sosyal-Yönetişim) değerlendirme endeksinde elde ettiği 60/100 skor ile A1 derecesi alan Galata Wind’in raporunda, şirketin ESG faktörlerini; operasyon, strateji ve risk yönetimi alanlarına entegre etme kabiliyetinin güçlü olduğu ve operasyonel verimlilik, insan kaynakları gibi başlıklarda ‘ileri’ seviye performans gösterdiği belirtildi.

ESG Risk Derecelendirmesi alanında uzman kuruluş Sustainalytics’in Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğu değerleme sonucunda ise Galata Wind; ESG yönetişimi ile ilgili en iyi uygulamalarla uyumlu ve ESG konularının takibinde yönetim kurulu düzeyinde bir gözetime sahip olduğu için 19,9 notu ile ‘Düşük Risk’ kategorisinde derecelendirildi.

Halka arzı esnasında taahhüt etmiş olduğu tüm sözlerimizi yerine getirdik.

Yenilenebilir kaynaklar dışında fosil kaynaklara hiçbir zaman yatırım yapmama sözümüzü tuttuk, tutmaya devam edeceğiz.

 • Operasyonel karbon emisyonlarını 2025 yılı sonuna kadar sıfırlama
 • Gold Standard ve VCS onaylı karbon emisyon azaltımlarını süreleri sonuna kadar doğrulatma
 • Merkez yönetici kadrolarındaki kadın oranını iki yıl içinde %30’un üzerine çıkarma
 • Yönetim kurulunda en az 1 kadın üye bulundurma şartlarını da kararlılıkla ve adım adım yerine getiriyor.

Giderek güçlenen küresel sürdürülebilirlik perspektifi sayesinde ekonomik büyümede her geçen gün daha fazla rol üstlenen Galata Wind, ‘temiz enerji’ye öncülük ediyor.

Burak Kuyan: “Sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomi yaratmak için yoğun çaba sarf ediyoruz”

Galata Wind CEO’su Burak Kuyan, Galata Wind’in UN Global Compact imzacısı olmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Bu imza ile sektörümüzün gücünü de arkamıza alarak sürdürülebilir ve kapsayıcı bir küresel ekonomi yaratmak için ortaya koyduk.

Yenilenebilir enerjiden alanında Türkiye’nin ilk yeşil halka arzını gerçekleştirmiş bir şirket olarak, UN Global Compact büyük gurur duyuyoruz.

Güneş ve rüzgâr enerji santralleriyle %100 yenilenebilir elektrik enerjisi üreterek gezegenimizin doğal yaşam döngüsüne destek oluyor. Ülkemizin ekonomi ve enerji dönüşümünün öncülerinden biri olmak adına kararlı biçimde ilerliyoruz.”

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir