1. Anasayfa
 2. Fuar & Etkinlik

COSMOPROF WORLDWIDE BOLOGNA 2024 FUARINA 78 TÜRK FİRMASI KATILDI

COSMOPROF WORLDWIDE BOLOGNA 2024 FUARINA 78 TÜRK FİRMASI KATILDI
COSMOPROF WORLDWIDE BOLOGNA 2024 FUARI

COSMOPROF WORLDWIDE BOLOGNA 2024 FUARINA 78 TÜRK FİRMASI KATILDI. Dünyanın en büyük kozmetik fuarı olan Cosmoprof Worldwide Bologna fuarı 21-23 Mart 2024 tarihleri arasında İtalya’da gerçekleştirildi. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen milli katılım organizasyonu kapsamında 21, toplamda 78 Türk firması yeni ürünlerini tanıtmak ve yeni iş bağlantıları yapmak üzere fuarda yerini aldı.

Her yıl İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlenen ve bu yıl 21-23 Mart 2024 tarihleri arasında 55’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Kozmetik ve Kişisel Bakım Fuarı Cosmoprof Worldwide Bologna, 153 farklı ülkeden 3 binin üzerinde katılımcı firma ve 253 binden fazla ziyaretçisi ile dünyanın en büyük kozmetik fuarı olma özelliği taşıyor. Güzellik endüstrinin önde gelen fuarında sektörün en yeni trendleri görücüye çıkıyor.

İKMİB milli katılım organizasyonu ile bu yıl 21 firma ve bireysel olarak 57 firma olmak üzere toplam 78 Türk firmasının katılım sağladığı fuarda; kozmetik, cilt bakım ürünleri, parfüm, temizlik ürünleri gibi ürünler sergilendi. Türk markaları sektörün yeni trendlerini dünyaya tanıtma fırsatı buldu. Fuara katılan İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Adıyaman ve T.C. Milano Ticaret Ataşesi Ozan Murat Ergan firmaları ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

Adil Pelister: “Türkiye’nin uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun ihracatı 2023 yılında yüzde 15 büyüdü”

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister,Türk kozmetik sektörü, son yıllarda hızla büyüyen ve uluslararası alanda tanınan bir sektör haline geldi. Türkiye’nin uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun ihracatı 2023 yılında önemli bir artış gösterdi ve yüzde 15 büyüdü.

Alt sektör sıralamasında dördüncü sırada

Alt sektör sıralamasında dördüncü sırada yer alan sektör, geçen yıl 1,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu yıl ise sektör ihracatı Ocak-Şubat döneminde yine yüzde 15’i geçen bir artış oranıyla 306,4 milyon dolara ulaştı. Sektörün performansı hem küresel hem de ülkemiz açısından her yıl artış gösteren, büyüyen bir tarafta. Türkiye, kozmetik ürünlerinin üretiminde ve pazarlamasında önemli bir oyuncu konumunda yer alıyor. Biz de İKMİB olarak sektörümüzü milli katılım fuarları, ticaret heyetleri, eğitim ve seminerler gibi çeşitli faaliyetlerimizle desteklemeye devam ediyoruz.

Dünyanın en önemli fuarlarına katılarak Türk kozmetik sektörümüzü dünyaya tanıtıyoruz. Her yıl katıldığımız İtalya’da düzenlenen Cosmoprof Worldwide fuarı da sektörümüz açısından çok önemli bir fuar. Büyüyen ve gelişen Türk kozmetik sektörümüz için verimli bir fuar olmasını ve katılımcı firmalarımızın yeni iş bağlantıları ile ihracatlarını arttırmalarını temenni ederim” dedi.

binance
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Kişisel ve kurumsal markalaşma üzerine uzun yıllar çalıştıktan sonra, Sektor News Haber kanalını kurmaya karar verdim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Revo Capital